AKP lideri Erdoğan’ın “Çılgın Proje” diye açıklayıp övündüğü projelerin ülkemizi ne hale getirdiğini hep birlikte yaşıyoruz.

Sanıyorum ki Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek de bu akıma kapılmış. O da çılgın projesini açıklamış: Borsa’ya vergi getirecekmiş..

Kızılcahamam’daki AKP toplantısında Sayın Şimşek’in kripto varlıklardan elde edilen gelirler ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik yeni adımlar atılacağını söylemişti, dün de Bloomberg haber ajansına konuşan yetkililer çalışmada sona geldiklerini söylediler.

DOLAR 50 TL OLUR

Maliye Bakanı deneyimli birisi ama bu konudaki bakışında eksiklikler var. 

Bir kez maddi varlığa dayalı sistem olan borsa ile hayali sistem kriptoyu aynı kefeye koymamak gerekir. Kriptoya yatırılan para hiçbir değer üretmezken borsaya giren para yeni iş alanları yaratarak işsizliğin önlenmesine yarar.
Asıl önemlisi de Türkiye gibi cari açığı olan ülkelerde borsa, dolarizasyonun önündeki en büyük engeldir. Borsa çalışmaz ise para dolara, altına, kriptoya giderek ölü varlık haline gelir. Borsa çalışmaz ise dolar önce 50 sonra 80 TL olur; ekonomi çöker.

Sayın Bakan bilmeli ki:

- Vergiye kimse karşı çıkmaz! Laken; sermaye piyasalarına vergi getireceksen bunu önce muhataplarıyla konuşup tartışır, şekillendirir, sonra ilan edersin. Bu çok önemli konuyu tartışmadan bir gazeteciye sızdırırsan piyasa sallanır, birileri ceplerini doldurur. Küçük yatırımcı panikle malını kaptırır.

- Sayın Bakan! Alternatif maliyet denen bir şey var! Şimdi bu borsadan şu kadar vergi gelir diye hesap yapıyorsun. Ne üzerinden? Şu anki işlem hacmi üzerinden… Peki siyaseti dengesiz, hukukta sorunları olan, ekonomisi belirsiz bir borsaya bir de vergi konulursa yabancı gelir mi? Bu vergi aynı zamanda dolar girişine de set çekmez mi?

- Hisseye vergi koyduğun anda yatırımcı buradan çıkıp dolar almayacak mı? O zaman ekonomide girdi maliyetin artmayacak mı? Bu enflasyon demek değil mi?

- Peki sen neden kıvranıyorsun? Dolar gelsin de kur geçişkenliği ile enflasyonu tutalım diye uğraşmıyor musun?
Bakın FED bilançosu 4 trilyon dolarken ülkemizdeki yabancının 40 milyar dolar hisse stoku vardı. Şimdi FED varlıkları 7 trilyondan fazla rakam hala aynı? Biraz akıllı olsak birkaç yıl içinde Türkiye’ye 30-40 milyar dolar girer. Ama biz ekonomi ve politikada yanlışlarımızdan dolayı bu parayı çekemiyoruz. Tekrar anımsatıyorum: Borsaya vergi konulursa buradaki TL’ler tek tuşla dolara çevrilecek ve kur inanılmaz biçimde yükselecektir.

- Sayın Şimşek! Vergiyi silmeden, ertelemeden adil biçimde toplumun her kesiminden alın. Ama öncelikle vergi ödeyebilecek durumda olanlara yüklenin. İktidarınızın kendi oligarşisine yaptığı milyarlık ödemelere vergi koyarak işe başlayın ki halk ve diğer kesimler samimiyetinizi görüp acı ilacı içmeye hazır olsunlar. Ek vergi işine, Türkiye’nin en iyi işleyen kurumu borsadan başlarsanız piyasaları bozar, sermaye akışlarını baltalar, parayı dışarı kaçırtırsınız. Bunun dedikodusu bile borsayı geriletti, aylardır yatay giden doları zıplattı.

Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyin Sayın Şimşek!