Efsanevi müzik grubu Beatles ile tanınan Paul McCartney, Sunday Times'ın 2024 Zenginler Listesi'ne göre İngiltere'deki ilk milyarder müzisyen oldu.

81 yaşındaki ünlü müzisyen, servetinin 50 milyon sterlin artarak 1 milyar sterline ulaştığını gördü. McCartney'nin servetindeki bu değişim, özellikle 2023'teki Got Back turnesinin yanı sıra Beyoncé'nin son albümü Cowboy Carter'da "Blackbird" şarkısını seslendirmesinin ardından geldi.

McCartney yakın zamanda Beyoncé ile FaceTime'da konuştuğunu ve Beyoncé'nin 'Blackbird' şarkısını yazdığı için kendisine teşekkür ettiğini açıkladı: "Ona bu zevkin bana ait olduğunu söyledim ve şarkının harika bir versiyonunu yaptığını düşündüğümü belirttim."

Ayrıca geçen yıl da Beatles'ın iki derleme albümü yeni eklenen 21 parçayla yeniden yayımlanmış ve hatta grubun yeni şarkısı "Now And Then" de 2023'te Beatles'ın son şarkısı olarak piyasaya sürülmüştü.

Şarkı, Birleşik Krallık listelerinde 1 numaraya ulaştı. "Now And Then" 1970'lerin sonlarında John Lennon tarafından yazıp söylenmiş ve daha sonra yapay zekâ teknolojisinin de yardımlarıyla düzenlenip geliştirildi. Şarkı, ses restorasyon teknolojisi sayesinde orijinal kayıttan seneler sonra Beatles'tan kalan McCartney ve Sir Ringo Starr tarafından tamamlandı.

EN ZENGİNLER LİSTESİNDE ZİRVEDE

McCartney zenginler listesine yeni giriş yapsa da J.K. Rowling gibi oldukça ünlü isimler de listede bulunuyor. Zenginler listesinin başında, tahmini serveti 945 milyon sterlin olan ve aynı zamanda Robert Galbraith adıyla Cormoran Strike serisini yazan Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling var.

Harry Potter serisiyle tüm dünyada ünlenen 58 yaşındaki İskoçyalı yazar, aynı zamanda en çok bağış yapan isimler arasında. Rowling, kurumlardaki çocukların hayatlarını dönüştürmek için çalışan vakıflar Volant ve Lumos'u kurdu ve Aralık 2022'de Edinburg'da Beira's Place adında cinsel şiddete veya istismara maruz kalanlar için yalnızca kadınlara yönelik bir hizmet başlattı.

Servetinin 470 milyon sterlin olduğu tahmin edilen Sir Elton John ise bir yıllık süre içinde HIV/Aids, tıp, insani yardım ve sanat gibi çeşitli amaçlara 26,6 milyon sterlin bağışta bulundu.