“Sahte Gucci şapkası” operasyonu, İsveç’teki polislerin yüksek suç bölgelerindeki şüphelileri nasıl giyindiklerine göre kontrol etmelerine olanak tanıyacak.

Pilot projeye göre, polis memurlarının bazı noktalarda, suç işlediklerine dair belirli bir şüphe olmasa bile yoldan geçenleri ve araçlarını aramalarına izin verilecek.

Arama kriterleri arasında "kıyafet tarzı", "sapkın davranış" ve diğer "risk profilleri" yer alıyor. Söz konusu uygulamalar, yakın zamanda silahlı saldırıların yaşandığı mahalleler gibi polisin silahlı şiddete yönelik "somut bir tehlike" olduğuna inandığı bölgelerde gerçekleşecek. Uygulamanın mart ayının sonunda başlaması bekleniyor.

İsveç parlamentosu üyesi Martin Melin, "Gucci şapkası takan herkes çete suçlusu değildir, ancak birçok çete suçlusu sahte Gucci şapkası takıyor" dedi.

Projenin koşulları ırk bazlı işaretleme içermese de, çete üyelerinin çoğunun birinci veya ikinci kuşak göçmenler olduğunu göz önüne alan siyasetçiler, bunun pratikte kötü sonuçlar doğuracağı konusunda uyarıyor. Ayrıca bölgeleri belirli coğrafi alanlarla sınırlamanın çetelerin geniş erişim alanını yansıtmadığını da savunuyorlar.

Ombudsman Lars Arrhenius, insanların görünürdeki etnik kökenleri nedeniyle seçileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Arrhenius açıklamasında, "Bizim görüşümüz bu önerinin uygulanmaması yönündedir. Polisin insanları nesnel bir gerekçe olmadan seçmesi gibi kabul edilemez ayrımcılık riskleri var." dedi.