Sırbistan, Hırvatistan ile Arnavutluk arasında oynanan maçta taraftarlar arasında yapılan tezahüratlar nedeniyle EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu.

B Grubu'nda oynanan ve 2-2 sonuçlanan maçta taraftarların, "Sırpları öldür" tezahüratları duyuldu. Sırbistan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Jovan Surbatovic, en ağır yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

Surbatovic, Sırp devlet televizyonu RTS'ye verdiği demeçte, "Yaşananlar skandaldır ve UEFA'dan, turnuvaya devam etmemek anlamına gelse bile yaptırım uygulamasını isteyeceğiz." dedi.

C Grubu'nda yer alan Sırbistan, turnuvaya İngiltere karşısında aldığı 1-0'lık yenilgiyle başladı.

Surbatovic, UEFA'nın Kosovalı gazeteci Arlind Sadiku'nun akreditasyonunu iptal etme kararının ardından "cezalandırılacaklarından emin olduğunu" belirtti.

Sadiku, İngiltere ile oynanan maç sırasında Sırbistan taraftarlarına milliyetçi bir çift el kartal hareketi yapmıştı. Arnavutluk'un ulusal bayrağındaki kartalı taklit eden bu hareket, Sırp milliyetçiler ile Kosova nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan etnik Arnavutlar arasındaki gerilimi tırmandırabilir.

"UEFA CEZA VERMEZSE..."

Surbatovic, "UEFA'dan her iki ülkenin federasyonlarını cezalandırmasını talep edeceğiz" diye ekledi ve şu ifadeleri kullandı:

Buna katılmak istemiyoruz, ancak UEFA onları cezalandırmazsa, nasıl ilerleyeceğimizi düşüneceğiz.

Sırbistan, İngiltere maçı sırasında taraftarların attığı cisimler nedeniyle 12 bin 250 sterlin para cezasına çarptırıldı.

Sırbistan ve Arnavutluk, her iki ülkenin taraftarlarının açılış maçları dışında milliyetçi haritalar içeren pankartlar açmaları nedeniyle de para cezasına çarptırıldı.

"BİZ SIRPLAR CENTİLMENİZ"

Surbatovic, "Münferit vakalar nedeniyle cezalandırıldık ve taraftarlarımız diğerlerinden çok daha iyi davrandı. Bir taraftar ırkçı hakaretler nedeniyle cezalandırıldı ve bunun diğerlerine atfedilmesini istemiyoruz. Biz Sırplar centilmeniz ve açık kalpliyiz, bu yüzden taraftarlara centilmen kalmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

Sırbistan, bir sonraki maçını perşembe günü Slovenya ile oynayacak.