Şırnak’ın İdil ilçesinde bir iş yerinde Orta Doğu ülkelerinde görülen zeytuni Orta Doğu tarantulası görüntülendi. Çevredekilerin cep telefonu ile kaydettiği görüntülerde birinin tarantulaya ayağını uzattığı, tarantulanın da ön bacaklarını kaldırarak savunmaya geçtiği görüldü.

Çekilen görüntülerin ulaştırıldığı Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, tarantulanın saldırgan ama insanlara zararı olmayan bir tür olduğunu söyledi.

Boyunun 5 ile 7 santimetre arasında değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Satar, tarantulanın insanlara doğrudan bir zararının olmadığını ancak alerjisi olanlar için tehlikeli olabileceğini belirtti.

"DİŞİLERİ ÇOK İYİ AĞ ÖRÜCÜ"

Prof. Dr. Satar, bu tür tarantulanın dişilerinin iyi ağ örücüler olduğunu anlatarak, "Bunların erkekleri çiftleşmek için belli zamanlarda dışarı çıkar. Dişileri çok iyi ağ örücü. Toprak altında yaşıyorlar ve çok görülmüyorlar. Dolayısıyla dışarıdayken kaydedilen bu görüntüdeki örümceğin büyük ihtimal erkek olması gerekiyor. Doğada çekilen tüm fotoğraflarda genellikle erkek tarantulalar var" diye konuştu.

Bu türlerin korunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ali Satar, "Bunlar doğada dengeyi sağlıyor. Zararlı böceklerle, kurtçuklarla, kertenkele ve küçük farelerle besleniyorlar. Doğadaki her canlının mutlaka bir görevi vardır. Sldırgan bir tür ama insanlara, doğadaki canlılara aslında çok büyük bir zararları yoktur. Dolayısıyla bunlara zarar vermememiz lazım" ifadelerini kullandı.