İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği iddia edilen ancak bir avukatlık ofisinde çekildiği ortaya çıkan para sayma görüntülerine ilişkin soruşturma devam ediyor. 

CHP tarafından İstanbul il başkanlığı binasının satın alınması sürecinde 5 yıl önce  kaydedildiği açıklanan görüntü kapsamında onlarca kişinin ifadesi alındı. 

AKP'nin İstanbul seçinleri için propaganda malzemesi yaptığı söz konusu görüntü ve soruşturma kapsamda bugünde Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve CHP Parti Meclis Üyesi Turgay Özcan da ifadeye çağırıldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınan Keskin daha sonra adliyeden ayrıldı. 

"ALINTERİ İLE KAZANILAN HELAL PARA"

ifadeye çağırılan CHP Parti Meclis Üyesi Turgay Özcan adliye çıkışı yaptığı açıklamada "Toplumumuza hizmet etmek için partimize bir bina kazandırdık. Onu da herhangi bir yerden haram paralarla değil, her partilinin alın teriyle kazandığı helal paralarla elde ettik. Bundan onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz" dedi.

O dönem CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı olduğunu hatırlatan Özcan açıklamasında şunları kaydetti: 

"Serkan Çebi de benim 30 yıllık arkadaşımdır. Biz büyük bir gururla İstanbul'da Cumhuriyet Halk Partisi'ne bir il binası kazandırdık. O il binası kampanyası çerçevesinde de partililerimizden, etrafımızdaki insanlardan bağışlar gelmişti.

Serkan da ilave para koyarak, parayı teslim ettik. Karşılığında koskocaman bir il binası var. Orayı kullanıyoruz. Burada Cumhuriyet Halk Partililerin ve onların dostlarının alın terleriyle kazandırdıkları paralardır.

"PARANİN HEPSİ KAYITLI"

Paraların hepsi kayıtlı. Zaten kayıtlı olmasa ondan haberdar olamazlar. 15 buçuk milyon lirayı teslim ettim diyen biri var. Biri de aldım diyen birisi var. Kayıt altında. Ama böyle yasal çerçevesi açısından bu işleri yapan herkes neyi ne kadar yasal çerçeve büründüreceğini bilen insanlar değil, profesyonel insanlar insanlar değil.

Biz siyasetçiyiz. Toplumumuza hizmet etmek için partimize bir bina kazandırdık. Onu da herhangi bir yerden haram paralarla değil, her partilinin alın teriyle kazandığı helal paralarla elde ettik. Bundan onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz."

"BİNAYI ALAN CHP'NİN KURUMSAL KİMLİĞİDİR"

Özcan, basın mensuplarının, İmamoğlu İnşaatın Genel Müdürü Tuncay Yılmaz hakkındaki sorusuna ise, "Kendisini tanımıyorum. Bu yüzden o kişi midir değil midir bir yorum yapamam. Ama orada Cumhuriyet Halk Partililer var. Çok doğaldır, binayı alan Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal kimliğidir. Onun da temsilcileri oradadır. Biz onları tanıyoruz, bizim arkadaşlarımız" şeklinde cevap verdi. 

CHP DE SUÇ DURYURUSUNDA BULUNACAK

Görüntülerin sosyal medyaya yansıması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin maddi gerçeğin ortaya çıkarılması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla resen soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. CHP İstanbul İl Başkanlığı da görüntüleri yayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını duyurmuştu.