Başkanlık sistemine geçtiğimizden beri “Türkiye yatırım için oldukça elverişli” cümlesi ağızlardan hiç düşmedi. İşin açıkçası değerlere bakarsak gerçekten öyleydi... Peki, o zaman niye ülkeye hiç yatırım gelmedi?

Meğer sermaye sahipleri sandığımız kadar saf değillermiş... Kim bilebilirdi?

Oysa ne de güzel bir bir anlatıyorlardı... Türkiye’yi yükseltecek stratejileri, politikaları... Büyümenin coşacağını, cazibe merkezi olacağımızı...

Ülkeye para yağacağını, ihracatın patlayacağını, enflasyon canavarını nasıl boğacağımızı... Başkanlık sisteminden önce başta kim vardı? Sahi o niye yapamadı?

★★★

Keşke “başkanlık sistemi” ile yetinilseydi. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi geldi. Hem de Türk tipi... Seçilen aynı zamanda partisinin neferi...

Kim seçilse öncelikle oy aldığı partisinin hizmetine koşar. Partisine yakın şirketleri kalkındırmak için uğraşır. Devlet malı aynı zamanda partinin malı... Hani sıkça bürokrasiden şikayet ediliyor ya, ortada bürokrat falan kalmadı... Onların yerine parti tarafından atanmış memurlar görev aldı.

★★★

Türkiye böyle yönetilmeye devam ederse bırakın yabancı yatırımcıları çekirge sürüleri bile ülkeye girmezler. Göçmen kuşlar rotayı değiştirirler.

Adaletin olmadığı ülkede ot bitmez! İstediğin kadar enflasyonu indir, faizleri düşür, doları tut, kimse o ülkenin ekonomisi ile ilgilenmez.

İşin aslı bunları yapmaları mümkün değil ama örnek vermek gerekiyor yazının bu kısmında...

★★★

Yasama, yürütme ve yargı mevcut düzende aynı kişide... Başkanlık sisteminde maalesef bu böyle... Ekonominin düzelmesi için bir kişiye bütün yetkileri vermek yetse!          

Sadece algı yönetimiyle sorunları halledebileceklerini sanıyorlar. Bir şeyi kırk kere söylersen olur misali günde yüz kırk kere “iyiyiz” diyorlar ancak hiçbir şeyi değiştiremiyorlar.

★★★

Sahi, hani genel seçimlerden sonra zengin oluyorduk? Olmadı mı o iş? Kandırıldık mı? Ya yerel seçimler? Hele bir bitsin, bu sefer tamam galiba... Aaa bi dur ya! Anayasa referandumu var sırada...  Her sorun halledilecek sonrasında...

Gençliğimizi yediler bu martavallarla...

★★★

Zira şapkada tavşan kalmadı! Krediler harcandı. Teşvikler dağıtıldı. Borçlar katlandı. Ekonomi sözde büyüdü lakin gelirler azaldı. Hepimiz fakirleştik. Batan battı. Kalanlar yan yattı.Belli ki bu iş artık başkanlık sistemiyle yürümüyor. Ekonomiyi soracak olursanız, bundan daha iyisini beklemeyin. Mevcut kadrolarla hikaye burada bitiyor. Mehmet Şimşek, Gaye Erkan, ekonomide düzelme falan yalan dolan... Filmin sonunu merak ediyorsanız, tam bir hüsran!