Kuzey Kore, dünya basınında bu defa da izdivaç haberleriyle yer aldı. Kuzey Kore Merkez Komitesi yetkilileri gelin olarak kadın müzisyenler arıyor.

Daily NK'ya konuşan bir kaynak, Merkez Komite yetkililerinin oğulları ile kadın müzisyenler arasındaki nişan veya evlilik sayısının bu baharda hızla arttığını söyledi.

Son zamanlarda Merkez Komite yetkilileri arasında kadın müzisyenleri evlerine davet edip geçmişini araştırıp oğullarıyla tanıştırmak bir trend haline geldi. 

Kaynak, "Geçmişte sanatçılar genellikle birbirleriyle evleniyordu, ancak şimdi genç, güzel enstrümantalistler ile Merkez Komite yetkililerinin oğulları arasındaki evlilikler daha yaygın hale geliyor" dedi.

Kaynak, daha önce üst sınıf ve güçlü statülerini güçlü bir şekilde koruyan Merkez Komite yetkililerinin, nispeten daha düşük bir sosyal sınıfa ait olan kadın müzisyenleri kabul etmekten kaçındığını söyledi. Ancak artık müzisyenlere değer verildiğini, çünkü onların ailenin kültürel ve sanatsal gelişmişliğini koruyacaklarını belirtiyor.

MÜZİSYENLER DE SICAK BAKIYOR

Yerel basında bu durumu kadın müzisyenlerin de olumlu karşıladığı belirtiliyor: "Merkez Komite yetkililerinden gördükleri ilgi ve iltifatı toplumsal ilerleme fırsatı olarak kullanıyorlar."

Kaynak, "Samjiyon Orkestrası'nın enstrümantalistleri 2018'de Seul'de konser verdikten sonra birçoğu Merkez Komite yetkililerinin oğullarıyla evlendi. Pyongyang'ın güçlü sınıfıyla evlilikleri sayesinde yeni bir yaşam fırsatı elde ettiler" dedi.

Kaynağa göre Kuzey Kore, Çin ve Rus topluluklarının Kuzey'deki son performansları karşılığında Kuzey Koreli sanatçıları Çin ve Rusya'ya göndermeye hazırlanıyor. Hatta Merkez Komite yetkilileri, yurt dışındaki gösterilerin gerçekleşmesi halinde potansiyel gelinlerinin çok daha donanımlı olacağını düşünüyor:

"Bu, yetkililerin çocuklarını daha rafine bir uluslararası duyarlılığa sahip olacak şekilde yetiştirme arzusuyla uyumlu ve dahası, siyaset ve sanatı birleştirerek torunlarına daha açık, çok yönlü insanlar olma potansiyelini vermek istiyorlar."