Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkenin Trencin bölgesinde yer alan Handlova kasabasındaki Kültür Evi'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında silahlı saldırıya uğradı.

Slovakya'da 3 dönem başbakanlık koltuğuna oturan Fico karnından yaralandı ve yakındaki bir hastaneye sevk edildi. 

Saldırgan birkaç el ateş ettikten sonra polis tarafından yakalandı.

Saldırının ardından karnından yaralanan Fico, Handlova kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldı ve bu sırada bilinci açıktı.

HAYATİ TEHLİKESİ VAR

Fico, Handlova Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından daha üst düzey bir tesise nakledildi. Hayati tehlikesi bulunan Fico'nun helikopterle Banska Bystrica Hastanesi'ne nakledildiğini öğrenildi.

Fico’nun resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“R. Fico bugün suikasta uğradı. Birçok kez vuruldu ve şu anda hayati tehlikesi bulunuyor. Şu anda helikopterle Banska Bystrica'ya naklediliyor çünkü Bratislava'ya (başkent) ulaşması acil müdahale gereği çok uzun sürecek. Önümüzdeki birkaç saatte durumu netleşecek.”

SALDIRGAN 71 YAŞINDA

Slovak basını, Başbakan Fico'ya suikast girişiminde bulunan kişinin, 71 yaşındaki sol görüşlü Juraj C. olduğunu yazdı.

Amatör yazar olan şahsın ülkenin batısında yer alan Levice kentinde yaşadığı ifade edildi. Saldırganın sol görüşlü kişilerin bir araya geldiği DUHA Edebiyat Kulübüne sıklıkla gittiği iddia edildi.

Bu arada Fico'nun son durumuna ilişkin de detay paylaşan ülke basını, saldırıda yaralanan Başbakan'ın ameliyatının sürdüğünü aktardı. Saldırganın başbakanın birçok organına zarar vermesi nedeniyle ameliyatın daha uzun süreceği bilgisine de yer verildi.

SLOVAKYA CUMHURBAŞKANI: BÜYÜK BİR ŞOK YAŞIYORUM

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Çaputova, Çaputova, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "mümkün olan en güçlü şekilde kınadığını" belirtti.

Saldırı karşısında "büyük bir şok yaşadığını" belirten Çaputova, "Bu kritik anda kendisine güç ve acil şifalar diliyorum. Düşüncelerim aynı zamanda ailesi ve yakınlarıyla birlikte" ifadesini kullandı.

“DEMOKASİ İÇİN EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ TEHDİT”

Slovakya'da 7 Nisan'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 15 Haziran'da görevi Çaputova'dan devralacak olan Peter Pellegrini de X paylaşımında, saldırıya "En üst düzey anayasal yetkililerden birine yönelik bir suikast girişimi Slovak demokrasisi için eşi benzeri görülmemiş bir tehdittir." sözleriyle tepki gösterdi.

Pellegrini, "Başka bir siyasi görüşe yönelik nefretin varabileceği nokta beni dehşete düşürüyor. Her konuda hemfikir olmak zorunda değiliz ancak görüş ayrılıklarımızı demokratik ve yasal yollarla ifade etmenin pek çok yolu var." değerlendirmesini yaptı.

Siyasilere yönelik tepkinin seçimler aracılığıyla verilmesi gerektiğini vurgulayan Pellegrini, "Farklı siyasi görüşlerimizi sandıkta değil de meydanlarda silahla ifade edersek, 31 yıllık Slovak egemenliği boyunca birlikte inşa ettiğimiz her şeyi tehlikeye atmış oluruz." dedi.

Fico'ya acil şifalar dileyen ve geçmiş olsun dileklerini ileten Pellegrini, bu tür eylemlerin "evrensel olarak herkes tarafından kınanması gerektiğini" vurguladı.

DÜNYADAN SALDIRIYA TEPKİLER 

Dünya liderleri, ülkesinde katıldığı bir etkinlikte silahlı saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya destek ve dayanışma mesajı verirken, saldırıyı şiddetle kınadı.

ERDOĞAN: ŞİDDETLE KINIYORUM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından “Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yönelik gerçekleştirilen menfur suikast girişimini şiddetle kınıyor, saldırıda yaralanan Sayın Fico'ya acil şifalar diliyorum. Slovakya halkına ve hükûmetine, ülkem ve milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” paylaşımında bulundu.

İTALYA

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, yazılı açıklamasında, "Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yapılan alçakça saldırının haberini derin bir şokla öğrendim. Bütün düşüncelerim onunla, ailesiyle ve dost Slovak halkıyla birlikte. Ayrıca İtalyan hükümeti adına her türlü şiddeti, demokrasi ve özgürlüğün temel ilkelerine yönelik saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımı belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, yazılı bir açıklama yaparak Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun uğradığı silahlı saldırıyı kınadı.

ABD Başkanı Biden, açıklamasında, "Jill ve ben, (Başbakan Fico'nun) acil şifa bulması için dua ediyoruz, kalbimiz ailesi ve Slovakya halkı ile beraber. Bu korkunç şiddet eylemini kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca, Slovakya'daki ABD büyükelçiliğinin ilgili makamlarla temas halinde olduğunu ve gerekmesi halinde bu ülkeye desteğe hazır olduklarını da belirtti.

RUSYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Çaputova’ya gönderdiği telgrafta, Fico’ya acil şifalar dileğinde bulunarak, “Bu korkunç suçun haklı tarafı olamaz.” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya yönelik düzenlenen silahlı saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Zaharova, “Başbakan Fico’ya saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve acil şifalar diliyoruz. Fico’yu Rusya’nın dostu olarak tanıyoruz. O, bu dramatik tarihi zamanda, insanlık tarihinin dönüm noktasında Batı’nın ana akımı ile uyuşmayan görüşünü ifade etmekten korkmayan birisi.” diye konuştu.

İRLANDA

İrlanda Başbakanı Simon Harris, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, düşüncelerinin Avrupalı meslektaşı Robert Fico, ailesi ve Slovakya halkıyla olduğunu belirterek, "Demokrasiye yönelik şok edici ve alçakça saldırı." değerlendirmesinde bulundu.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, X hesabından yaptığı açıklamada, Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yönelik saldırıyı kınadı.

Macron, düşüncelerinin Fico, ailesi ve Slovakya halkıyla beraber olduğunu bildirdi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkenin Handlova kasabasında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen silahlı saldırıda yaralanmıştı. Hayati tehlikesi bulunan Fico, saldırıya uğradığı Handlova'dan başkent Bratislava'ya 215 kilometre uzaklıktaki Banska Bystrica eyaletindeki bir hastaneye helikopterle sevk edilmişti.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, X'ten yaptığı paylaşımda, "Bu korkunç haberi duyunca şok olduk. Tüm düşüncelerimiz Başbakan Fico ve ailesiyle." ifadelerini kullandı.

ALMANYA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Slovakya Başbakanı Fico'nun suikast girişimine uğramasına ilişkin X'ten yaptığı açıklamada, "Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik korkakça suikast girişimi haberi beni derinden sarstı. Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmamalıdır." ifadelerine yer verdi.

Şansölye Scholz, düşüncelerinin Robert Fico, ailesi ve Slovakya vatandaşlarıyla olduğunu kaydetti.

SLOVENYA

Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar, X'ten yaptığı paylaşımda, "Slovakya Başbakanı Fico'nun bir suikast girişiminde yaralandığını öğrendim. Kendisine acil şifalar diliyorum." ifadeleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

Slovenya Başbakanı Robert Golob da X'teki paylaşımında, Fico'ya düzenlenen silahlı saldırıyı kınadığını belirterek, "Slovakya'da yaşananlar karşısında şok oldum. Meslektaşım Fico'ya acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

KOSOVA

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, sosyal medya hesabından, Fico'ya düzenlenen silahlı saldırıyı kınadığını belirterek, "Avrupa değerlerini tehdit eden bu tür eylemleri şiddetle kınıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AB'DEN KINAMA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, X hesabından yaptığı paylaşımda saldırıyı kınayarak, "Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yoktur ve en değerli ortak değerimiz olan demokrasiye zarar vermektedir." ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X'teki paylaşımında, saldırı haberi karşısında "şok olduğunu" belirterek "Hiçbir şey şiddeti ya da bu tür saldırıları haklı gösteremez. Düşüncelerim Başbakan ve ailesiyle birlikte." mesajını paylaştı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola, sosyal medya paylaşımında, saldırıyı "korkunç" olarak nitelendirerek, "Avrupa Parlamentosu adına bu şiddet eylemini kınıyorum." ifadesine yer verdi.

NATO'DAN DAYANIŞMA MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, X'ten yaptığı paylaşımda, "Başbakan Robert Fico'nun vurulması karşısında şok oldum ve dehşete düştüm. Kendisine acil şifalar diliyorum. Düşüncelerim Robert Fico, sevdikleri ve Slovakya halkıyla birlikte." ifadelerini kullandı.

POLONYA

Polonya Başbakanı Donald Tusk, X hesabından, "Robert, bu çok zor anda tüm düşüncelerim seninle." şeklinde paylaşımda bulundu.

İSVEÇ

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, sosyal medya paylaşımında saldırıyı kınayarak bunun, "Avrupa'nın demokratik toplumlarına yönelik" bir saldırı olduğunu kaydetti.

ESTONYA

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, X paylaşımında, "suikast girişimi karşısında derinden sarsıldığını" belirterek, "Seçilmiş bir lidere yönelik saldırı aynı zamanda demokrasi fikrine yönelik bir saldırıdır. Kendisine acil şifalar diliyorum. Düşüncelerim, ailesi ve sevdikleriyle birlikte." ifadelerini kullandı.

ROMANYA

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, sosyal medya paylaşımında, "Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya en içten duygularımı iletiyorum. Bu tür aşırı eylemlerin hiçbir haklı gerekçesi yoktur ve failler sorumlu tutulmalıdır." çağrısı yaptı.

HOLLANDA

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Fico'nun silahlı saldırıya uğramasından dolayı şoke olduğunu söyledi.

Rutte, sosyal medya hesabından, "Uzun süredir meslektaşım olan Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun vurulması karşısında şoke oldum. Kendisine sabırlar diliyorum, düşüncelerim onunla ve ailesiyle birlikte." paylaşımında bulundu.

BELÇİKA

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, X'ten, "Fico'ya yönelik saldırının demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu" kaydederek, "Bu tür bir şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Meslektaşıma acil şifalar diliyorum. Düşüncelerimiz ailesi, dostları ve Slovakya halkıyla birliktedir." mesajını paylaştı.

LİTVANYA

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, X hesabından saldırıya ilişkin, "Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yönelik suikast girişimini şiddetle kınıyorum. Bu tür şiddet eylemlerine karşı sıfır tolerans gösterilmelidir. Kapsamlı bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunuyor ve Başbakan Fico'ya acil şifalar diliyorum." paylaşımını yaptı.

LETONYA

Letonya Başbakanı Evika Silina, X paylaşımında, saldırı haberi nedeniyle derinden sarsıldığını kaydederek, "Şiddet eylemlerinin toplumda yeri yoktur. Kendisine acil şifalar diliyorum. Bu trajik anda düşüncelerim Başbakan Fico, yakınları ve sevdikleriyle birlikte." ifadelerine yer verdi.

YUNANİSTAN

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, sosyal medyadan yayımladığı açıklamada, Fico'ya yönelik suikast girişimiyle şoka uğradığını belirterek, bu tür şiddet eylemlerinin hiçbir toplumda yeri olmadığını vurguladı.

Miçotakis, Fico'ya acil şifalar diledi.

MACARİSTAN

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, X'ten yaptığı açıklamada, "Dostum Başbakan Robert Fico'ya düzenlenen menfur saldırı beni derinden sarstı." ifadesini kullandı.

Orban, acil şifa dileklerinde bulunarak, "Tanrı onu ve ülkesini korusun." temennisinde bulundu.

AVUSTURYA

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Slovak meslektaşına yönelik düzenlenen saldırının kendisini derinden sarstığını belirtti.

Nehammer, birkaç gün önce Fico ile telefonda görüştüklerini anımsatarak, "Kendisine hızlı ve tamamen iyileşmesi temennisinde bulunuyorum. Nefret ve şiddet demokrasilerimizde barınamaz. Bunlara karşı tam bir kararlılıkla mücadele etmeliyiz." görüşünü paylaştı.

ÇEKYA

Çekya Başbakanı Petr Fiala, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada, Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik silahlı saldırının kendisini derinden sarstığını belirterek, acil şifa temennisinde bulundu.

Fiala, şiddete tolerans gösterilemeyeceğini vurgulayarak şiddetin toplumda yerinin olmadığını ifade etti.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Fico'ya yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bugün Avrupa'nın göbeğinde yaşananlar korkunçtur ve yıllardır görülmemiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Milanovic, Fico'nun ülkesinin dostu olduğunu vurgulayarak, "Fico'ya acil şifalar diliyor ve yakın zamanda Slovakya halkına hizmet etmeye devam edebileceğini umuyorum." ifadesini kullandı.

Milanovic, Slovakya ve vatandaşlarıyla dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

SIRBİSTAN

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, X'teki paylaşımında, Fico'nun uğradığı silahlı saldırı karşısında şok olduklarını kaydetti.

Vucic, Fico ve sağlığı için dua ettiğini belirtti.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, X'teki paylaşımında, Fico'ya yönelik saldırıdan son derece kaygı duyduklarını vurguladı.

Bu şiddet eylemini şiddetle kınadıklarını kaydeden Konakovic, Fico'ya acil şifa dileklerini iletti.

KARADAĞ

Karadağ Başbakanı Milojko Spajic, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Slovakya Başbakanı Fico'ya düzenlenen saldırı haberi beni dehşete düşürdü." ifadesini kullandı.

Spajic, Fico'ya acil şifalar diledi.

KUZEY MAKEDONYA

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova, X hesabından yaptığı paylaşımında, "Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik menfur saldırı haberini duyduğumda derin bir şok yaşadım." ifadesine yer verdi.

Davkova, Fico'nun sağlığına bir an önce kavuşması için dua ettiklerini belirtti.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, "Slovakya'nın demokratik olarak seçilmiş başbakanına yönelik menfur saldırıyla ilgili korkunç haber beni derinden şok etti ve üzdü." ifadesine yer verdiği paylaşımında, Fico için "hızlı bir iyileşme ve olağanüstü bir dönüş" dileklerini sundu.