İstanbul'da oturan Zeliha Nur Aslan (24) ile Samet Aslan (18) kardeşlere, çocuk yaşta SMA Tip 2 teşhisi konuldu. Vakitlerinin çoğunu evde geçirmek zorunda kalan kardeşlerden Samet Aslan, bir süre sonra makinelere bağlı yaşamaya başladı. Bu süreçte Samet, sosyal medyada paylaşmak için ablası ile mizah videoları çekti. İlk paylaştıkları videolarda hastalığı kullandıklarına dair tepkiler alan kardeşler, video çekmeyi sürdürdü. Videoları binlerce kişi tarafından izlenen kardeşler, bir yandan da sosyal medya mecralarından gelir elde edip, ihtiyaçları olan makineleri almaya çalıştı. Aslan kardeşler, bir süre sonra tedavileri için Antalya SMA ve Genetik Hastalıklarla Mücadele Derneği tarafından Antalya'ya getirildi. 

GÖSTERİSİ ERTELENMİŞTİ

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavilerine başlanan kardeşler, hayallerini gerçekleştirmek için de fırsat yakaladı. Derneğin aldığı cihaz ile ilk kez uzun süre dışarıda vakit geçiren Samet, sahile ve konsere gitti. Samet, en büyük hayali olan stand up gösterisini yapmak için de Antalya'da fırsat yakaladı. Şehirdeki dernekler, bir araya gelerek Samet'in hayalini gerçekleştirmek için girişimde bulundu, Samet'i doğum gününde sahneye çıkarmak için organizasyon yaptı. Biletlerin tamamının satıldığı, 13 Şubat'ta gerçekleşmesi planlanan etkinlik, şiddetli yağış nedeniyle 1 hafta ertelendi. 

Gösteri öncesinde kuliste annesiyle birlikte hazırlanan Samet, en büyük hayalini gerçekleştirmek için seyircilerin alkışları eşliğinde sahneye çıktı. Esprileriyle izleyenleri güldüren Samet'in doğum günü için de pasta kesildi. 1 saat sahnede kalan Samet'e sürpriz yapan sanatçı Sümer Ezgü de kısa süre kendisine eşlik ederek mücadelesinden dolayı tebrik etti.

"ÇOK MUTLU VE GURURLUYUM"

Çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyleyen Samet Aslan, "Bu benim en büyük hayalimdi. Çok mutlu ve gururluyum. Herkese anlattığımda imkansız gözüyle bakıyorlardı. Gerçekten de imkansız gibi duruyordu. Bunu gerçekleştirebildiğim için çok gururluyum. Dünyada SMA hastası olup da sahnede stand up yapan ilk kişiyim. Bütün duyguları aynı anda yaşıyorum. Umarım gelen herkesi eğlendirip, güldürebildim. Tek korkum, insanlar eğlenmezse ne olur diye düşünmekti. Bu gösterilerin devamını getirmek istiyorum. Bunu daha ileriye taşıyıp, dünyada gündem olmak istiyorum" diye konuştu.