Çin, sıcaklıkların 50 dereceden fazla düştüğü rekor düzeydeki soğuklarla sarsılıyor. -52 dereceyi bulan soğuklarda, dondurucu yağmur altında işten eve bisikletle yaklaşık bir saat süren bir yolculuk yapan kişinin buzla kaplandığını gördü.

Üzücü görüntüler, düşen sıcaklıkların Sincan'daki bir gölde binlerce kuşun donarak ölmesine neden olduğunu gösteriyor.

Videonun başka bir yerinde ise aynı bölgedeki kalın karda tünel açmaya çalışan bir kurt sürüsü görülüyor.

35 yaşındaki bir adam, şiddetli kış fırtınalarının toplu taşımayı sekteye uğratmasının ardından, Çin'in doğu Shandong eyaletindeki Linyi boyunca bisikletiyle bir saat boyunca seyahat etmek zorunda kaldı. Yaklaşık bir saat boyunca yağmurlu ve karlı havada yol alırken kıyafetleri dondu.

Eşinin eve geldiği anda çektiği görüntülerde, kendisi ve oğlu, ceketini ve pantolonunu kaplayan ince buzları kırarken görülüyor.

Şiddetli kar yağışı Çin'in birçok bölgesinde seyahatleri de aksattı ve yetkilileri Çin Yeni Yılı tatilinin ardından otoyolları kapatmaya ve dersleri iptal etmeye zorladı.

Ulusal Meteoroloji Merkezi (NMC), çarşamba günü güneyde sıcaklıkların düşmesiyle birlikte ülkenin üç kademeli sistemindeki en yüksek turuncu alarmı yayınladı.

NMC ayrıca yerel yönetimlere "bitkileri ve su ürünlerini korumak için gerekli önlemleri almaları" çağrısında bulundu.

Şaşırtıcı soğuk hava, 21 Ocak 1960'taki -51,5C'lik rekoru kırdı.

Yerel basında çıkan haberlere göre dondurucu yağmur ve karın 26 Şubat'a kadar devam etmesi bekleniyor. En kötü etkilenen bölgeler ise İç Moğolistan, kuzeydoğu Çin, güneydeki Hubei ve Hunan eyaleti olacak.