Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile AKP'nin hazırladığı sokak hayvanları tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi. Başıboş köpeklerin kısırlaştırılması ve iğne ile uyutulması seçeneklerin yer alması beklenen tasarı mecliste görüşülecek.

SOKAK HAYVANLARI UYUTULACAK MI?

Sokak hayvanları tasarısında köpeklerin toplanma süreci, bakımlarının yapılması, kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda teşvik sağlanmasıyla ilgili maddelerin yanı sıra sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması ve buna ilişkin uygulamaların da yer alması bekleniyor. 

SOKAK HAYVANLARI YASASI MADDELERİ NELER?

Taslakta yer alan maddelerin bazıları şu şekilde:

Sokak hayvanlarını sahiplendirme: Belediyeler, barınaklardaki köpeklerin fotoğraflarını sahiplendirme ilanı olarak yayınlayacak.

Sahiplendirme için süre verilecek: Barınaktaki köpeklerin ilanının yayınlanmasının ardından sahiplenilmesi için 30 gün süre verilecek.

Sokak hayvanlarını uyutma: Sahiplendirme süresi içinde, sahiplendirilemeyen köpekler acısız bir şekilde uyutulacak.

Barınak kapasitesi: Köpeklerin uyutulması ardından barınaklara yeni köpekler alınacak.

Sahiplendirilen köpeklere çip takılacak: Sahiplendirilen köpeklere çip takılarak, sahibinin köpeğe karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

SOKAK HAYVALARI TASLAĞI MECLİS'TE

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AKP Grup Toplantısı'nda sokak hayvanlarına ilişkin çalışmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Tunç, hayvanlarla ilgili yasal düzenlemeye ilişkin soru üzerine bu konuda Tarım ve Orman; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği; İçişleri ile Adalet bakanlıklarının çalıştığını belirtti.

"ORTA YOL BULUNMALI" 

Çalışmaya değinen Tunç, belediye ve bazı kurumlara görev düşeceğini ifade etti. "Burada dengeyi iyi korumamız lazım" diyen Tunç, şöyle devam etti:

- Hem hayvanlarımızı koruyalım, ama insan sağlığını tehdit edecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik bir orta yol bulunması  gerekecek.

Çalışmanın ne zaman Meclis'e sevk edileceği sorulan Tunç "Meclis grubumuzda taslak gönderildi. O vekillerimizin değerlendirmesine mahsus bir durum" yanıtını verdi. 

Tunç taslakta 'uyutma' olup olmadığına yönelik soruya da "Bunlar Meclis'te tartışılacak konular. Nasıl bir çözüm bulunacak bunu hep beraber göreceğiz" karşılığını verdi.  

SOKAK HAYVANLARI YASASI KABUL EDİLDİ Mİ, NE ZAMAN ÇIKACAK?

Sokak köpeklerinin uyutulmasıyla ilgili yasa tasarısı henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilmedi.

AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala, "Bu sorun etkili bir şekilde çözülecek. Muhtemelen, Meclis tatile girmeden yeni yasayı göreceğiz. İktidarı ve muhalefetiyle sorun alanı olarak görülen sokak hayvanları meselesinde irademiz tamdır." açıklamasında bulundu. 

Anayasa’nın 93’üncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 5’inci maddelerine göre, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü Meclis'in tatile girmesi gerekiyor. Yasanın Haziran ayı içerisinde kabul edilmesi bekleniyor.