İstanbul'da Kennedy Caddesi, Avrasya Tüneli çıkışı Zeytinburnu istikametinde 30 Kasım Perşembe günü öğlen saatlerinde meydana gelen kazada Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un kullandığı 06 CD 4581 plakalı otomobil arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle yola savrulan Göçer, ağır yaralı kaldırıldığı hastanede, 6 Aralık’ta hayatını kaybetti.

Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında şüpheli Mohammed Hassan Shekh, polis merkezinde ifadesinin alınması sonrası serbest bırakıldı. Günler sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Mohamud hakkında yakalama emri düzenlenmesini talep etmesi üzerine, şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ancak şüpheli Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un, 2 Aralık’ta Türkiye'den ayrıldığı ortaya çıktı.

ASLİ KUSURLU OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİ

Kazanın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, motokurye Yunus Emre Göçer'in kaza esnasında Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtilen herhangi bir maddeyi ihlal etmediği ve kusurunun bulunmadığı belirtilirken, Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre takip mesafesine uyulmadığı ve motosiklete arkadan çarpması nedeniyle yaşanan kazada kusurlunun, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud olduğu vurgulandı.

RESEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Soruşturma devam ederken, yeni bir gelişme daha yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yunus Emre Göçer’in yaralandığı ve sonrasında 6 Aralık’ta hayatını kaybetmesi olayında, kusur durumuna ilişkin ilk tespitleri yapıp, ‘kusursuzluk’ raporu veren kolluk görevlilileri ile sosyal medyada yer alan, polis memurları tarafından Göçer’in eşinin aranarak intihar ettiğini söylediklerine yönelik iddialara ilişkin resen soruşturma başlatıldı.

ADALET BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili sosyal medya X hesabından bir paylaşım yaptı. Bakan Tunç, mesajında şunları belirtti:

* "Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazası ile ilgili olarak kaza sonrası olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesini yapan polis memurları hakkında adli soruşturma başlatılmıştır.

* Alınan ikinci rapor üzerine iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi ve kesin rapor alınması için Adli Tıp Kurumundan rapor beklenmektedir.

* Sıfatı ne olursa olsun herkes kanun karşısında eşit olup şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedür dahil tüm süreç titizlikle işletilmekte ve soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir."