Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un 30 Kasım’da moto kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olduğu olayın ardından yurt dışına kaçmasına tepkiler sürerken, bu kez de Eski Yemen Savunma Bakanı Ahmed Musaaed Hussein’in oğlu Musaeed Ahmed Musaeed Hussein trafik kazasına karıştı.


İstanbul Tarlabaşı’nda, 10 Aralık günü eski Yemen Savunma Bakanı Ahmed Musaaed Hussein’in de içinde bulunduğu aracı kullanan 27 yaşındaki oğlu Musaeed Ahmed Musaeed Hussein, yolda yürüyen 72 yaşındaki Pakize Özer’e çarptı.

‘ARACIMA YANDAN VURARAK KAZAYA SEBEP OLDU’

Kazanın ardından Kasımpaşa Polis Merkezi’ne götürülen Musaeed Ahmed Musaeed Hussein tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde, kiralık olan araçla babasıyla gezmeye çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

- Ömer Hayyam Caddesi üzerinde seyir halindeyken bir anda kullanmış olduğum araca yaya bir kadın çarptı. Çarpmanın etkisiyle yere düştü. Ben de hemen kadına ne olduğuna bakmaya indim. Kadının başında kanama vardı. Ben de kanamayı durdurmak amacıyla kadına ait olan başörtüsüyle baş kısmını bağladım ve kanamayı durdurdum. Çevrede bütün vatandaşlar da bizlere yardımcı oldu. Kaza olan cadde yokuş olduğu için ve ilerlemiş olduğum yönden aracın ön camına güneş vurduğu için kadının yolda olduğunu görmedim. Hızım zaten bu durumdan kaynaklı düşüktü.

- Çevrede bulunan diğer vatandaşlardan ambulans talep etmelerini istedim. Bu anlattıklarım dışında herhangi bir olay gerçekleşmedi. Böyle bir kazanın yaşanmasından kaynaklı çok pişmanım. Kendimde herhangi bir kusur olduğunu düşünmüyorum. Kadın yaya geçidi ve yaya yolu olmayan yerde karşıdan karşıya geçmeye çalıştığı sırada aracıma yandan vurmak marifetiyle kazaya sebebiyet verdi

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, polis merkezinde verdiği ifadenin ardından Çağlayan Adliyesi’ne getirilen ve savcılığa ifade veren şüpheli Musaeed Ahmed Musaeed Hussein, 7 kilometre hızla ilerlediğini öne sürerek, “İlk olarak duyduğum sese göre müştekinin bastonu araca çarptı. Sonrasında müşteki araca çarptı. Ben kesinlikle müştekiye çarpmadım. Olay yerinde herhangi bir uyarı işareti veya yaya geçidi yoktu. Hatta yayaların yola atlamaması için zincir bulunmaktaydı” ifadelerini kullandı.

İfadesinin ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüpheli yurt dışına çıkış yapmamak şeklinde adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

YAYANIN KUSURLU OLDUĞU BELİRTİLDİ

Öte yandan kazanın ardından hazırlanan tutanakta, “Bu kazanın oluşumunda yaya Pakize Özer ‘taşıt yolu bitişiğinde ve yakınında yaya yolu, banket veya alan bulunduğu halde yayaların taşıt yolunda yürümesi’ kuralını ihlal ettiği kaza yeri delilleri ve sürücü beyanı anlaşılarak bu görüş ve kanaate varılmıştır” denildi.

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TÜRKİYE'YE GELMİŞ

Kaza ile ilgili açıklama yapan Musaeed Hussein'in avukatı Kerim Bahadır Şeker, şöyle konuştu:

-Türkiye'ye tedavi için gelmişler. Bu süre içerisinde biz ifadelerimizi verdik. Müvekkilin suçsuzluğuna yönelik bilirkişi raporu da tesis edilmiş vaziyette. Yüz de yüz kusur oranı mağdura yönelik izafe edilmiş vaziyette.

-Buna istinaden de şu an hastanede yoğun bakımda durumunun kritik olduğu bildiriliyor. Bilirkişi raporunda yüzde yüz kusur oranı mağdura atfedilmiş durumda bu çerçevede de savunmalarımızı gerçekleştirdik.

-İfadesinde müvekkilin elli olan hız sınırını aşmadığı hiçbir şekilde alkol, sigara, uyuşturucu ve benzeri maddeleri bulunmadığı sağlık raporunda da kesin ve net şekilde ortaya koyulmuş vaziyette.

-Mağdurun kusurlu olduğu kamera görüntüleri ve video görüntülerinde de açık ve net şekilde ortada. Bu sürece dair hukuki olarak değerlendirmemiz şöyle olur; umarız ki vatandaşımız hayatını kaybetmez.

-Vatandaşımızın hayatını kaybetmesi halinde taksirle adam öldürme hükümleri Türk Ceza Kanunu'nda uygulanmış olur diğer türlü de taksirle yaralama hükümleri uygulanmış olur.

-Ancak basit taksirle yaralama uygulanmış olur ve basit taksirle yaralama hükümlerinde de müvekkilin bir tutuklama kararıyla karşı karşıya kalmamasını ümit ediyoruz

 

KAZA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Kaza anı cadde üzerinde bulunan bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, Özer ve beraberindeki bir kişiye Musaeed Hussein'in kullandığı otomobilin aynasıyla çarptığı ve Özer'in düşerek kafasını çarptığı görülüyor.