Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi Karataş Tepe mevkiinde bir grup teröristin mağarada gizlendiklerine dair alınan istihbari bilgiler üzerine önceki gün hava destekli operasyon yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı TEM ve İstihbarat Daire Başkanlığı ile Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyonda insansız hava araçlarıyla teröristlerin barındığı mağara tespit edildikten sonra bölgeye Ağrı İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Mertler adıyla bilinen Jandarma özel harekât timleri ile Yıldırımlar adıyla bilinen JÖH Taburundaki birlikler bölgeyi çembere aldı. 

Havadan Atak taarruz helikopterleri ile silahlı insansız hava aracı ve F-16’larla gerçekleştirilen nokta operasyonda 1992 yılından beri terör örgütünün dağ kadrosunda Erzurum, Ağrı, Van, Kars, Iğdır, İran, Irak ve Suriye’deki barınma alanlarında faaliyet yürüten Şeyhmus Malazgirt kod adlı Yılmaz Öner ölü olarak ele geçirildi. 

SÖZDE SERHAT EYALET KOORDİNATÖRÜYDÜ

İçişleri Bakanlığı'nın 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde aranan Öner, terör örgütü PKK’nın sözde Serhat Eyalet koordinatörü olarak Tendürek, Aladağlar, Dambat, Boztepe, Kartevin, Çemçe, Madur, Allahuekber Dağları, Hallaç, Digor, Kağızman, Sinek Yaylası, Keleşkom, Mollahasan, Şenkaya bölgelerinden sorumluydu. 

Geçtiğimiz yıllarda öldürülen sözde eyalet sorumluları Çetin kod adlı Musa Çetiner ile İsa Teres’in yerine bölgeye gönderildiği öğrenildi.

Teröristin dağda uzun süre bu bölgede faaliyet yürüttüğü için arazi yapısını iyi bilmesi nedeniyle bu bölgeye genel sorumlu olarak gönderildiği tespit edilirken, yakalanan ve teslim olan teröristlerin ifadelerinde de çok sayıda bombalı, roketli ve mayınlı saldırının da bizzat planlamasını yaparak talimatını verdiği bildirildi. 

BİNBAŞI’YA SUİKASTIN FAİLİ ÇIKTI

Terörist Yılmaz Öner’in Ağrı’nın Cumaçay bölgesindeki Çemçe Dağında 19 Kasım 2008’de Binbaşı Süleyman Can’ın Kannas keskin nişancı suikast tüfeğiyle şehit edildiği saldırının talimatını verdiği, Doğubayazıt’ta Yılmaz Yaşmin adlı vatandaşın öldürülmesi, Taşlıçay’da kaymakamlık ve emniyet binasına eş zamanlı roketli saldırı, Iğdır polisevi ve emniyet müdürlüğüne bombalı saldırı, Malazgirt Emniyet Müdürlüğüne saldırıda 1 polisin şehit edilmesi, Patnos Bölge Trafik Müdürlüğü'ne bombalı saldırı eylemlerinde bizzat yer aldığı kaydedildi. 

Teröristin son olarak Suriye’nin kuzeyindeki bölgede de bir süre sorumlu düzeyde faaliyet gösterdikten sonra Irak’ın kuzeyine geçtiği buradan İran toprakları içindeki Kelereş bölgesinden Türkiye’ye sızdığı belirtildi.

Terörist hakkında Van, Ağrı, Erzurum, Kars başsavcılıklarınca da “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı olduğu öğrenildi.

BATMAN’DA 4 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Aynı gün Batman’ın Gercüş ilçesi ile Hasankeyf İlçeleri arasındaki Mava Dağı eteklerindeki Palamut Köyü kırsalında düzenlenen “Bozdoğan 43” hava destekli operasyonda İçişleri Bakanlığının 1 milyon lira para ödüllü Turuncu renkli kategorisinde yer alan Şervan Botan kod adlı Şakir Erdemci, Eylem kod adlı Hazret Kaçar, Nurhak kod adlı Nurettin Tekin ile Axin kod adlı Zeynep Özkan etkisiz hale getirildi. 

4 teröristin de sözde Garzan eyaleti hareketli takım yapılanması oldukları ve 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, 3 güvenlik görevlisinin de yaralandığı saldırıların faili oldukları belirlendi.  
 
ŞIRNAK’TA DA 4 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Dün de Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi kırsalında “Bozdoğan 44” operasyonu gerçekleştirildi. Şırnak Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Meteler adıyla bilinen JÖH taburunun da katılımıyla gerçekleşen hava destekli operasyonda terör örgütü PKK’nın sözde Botan saha yapılanması Kato-Altındağlar-Faraşin-Kato-Marinos yapılanmasında uzun yıllardan beri dağ kadrosunda faaliyet yürüten teröristlerden 1 milyonluk Turuncu listede aranan Brusk kod adlı Basri Cin, 500 bin lira para ödüllü Gri kategorideki Rüstem kod adlı Sefer Temel, Kamuran Gever kod adlı Yılmaz Sala ile İran uyruklu Dilsöz Rojhilat kod adlı teröristler etkisiz hale getirildi. 

6 KANLI SALDIRININ FAİLLERİ ÇIKTI

Bu 4 teröristin 24 Mayıs 2018'de Beytüşşebap’ta 1 askerin şehit edilmesi, 15 Temmuz 2019'da el yapımı uzaktan kumandalı bombalı saldırıda 1 vatandaşın öldürülmesi, 2 vatandaşın yaralanması, 6 Haziran 2020'de Beytüşşebap’ta 1 askerin yaralanması, 29 Temmuz 2020'de 2 askerin yaralanması, 14 Ağustos 2022'de, 2 vatandaşın yaralanması 13 Eylül 2023'de 1 vatandaşın öldürülmesi eylemlerine katıldıkları tespit edildi.