6 Şubat depremlerinde 6 bin binanın yıkıldığı, 36 bin civarında da binanın ağır hasar aldığı Malatya'nın Battalgazi ilçesinde depremler meydana geldi. AFAD verilerine göre, saat 17.46'da yerin 6.99 kilometre derinliğindeki deprem 5.2 büyüklüğünde gerçekleşti.

İKİNCİ DEPREM OLDU

Bu depremden dakikalar sonra bir deprem daha oldu. Battalgazi'de saat 17.49'da yerin 6.3 kilometre derinliğinde 4.7 büyüklüğünde bir sarsıntı daha meydana geldi.

Kentte yaşanan panik nedeniyle araçlarıyla şehir dışına çıkmak isteyenler trafiğin sıkışmasına neden oldu.

KANDİLLİ: DEPREMLER 5.3 VE 4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi, saat 17.46'da Adıyaman Sincik'te saat 5.3 büyüklüğünde, saat 17.49'da da Malatya Battalgazi'de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini aktardı.

Üç dakika arayla meydana gelen depremler Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis'te de hissedildi.ADIYAMAN'DA DEPREM

Adıyaman Sincik'te saat 18.54'te yerin 6.99 kilometre derinliğinde 3.5 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, Sincik'teki depremin 3.4 büyüklüğünde ve yerin 5.0 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini duyurdu.

BAKAN ÖZHASEKİ DEPREM BÖLGESİNDE

Adıyaman'da bazı vatandaşların evlerinden çıktığı, sokakta toplandığı görüldü. Bölgeye giden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Adıyaman Valiliği önünde vatandaşlarla görüştü, şu an kendilerine ulaşan olumsuz bir durum olmadığını, an itibariyle ilçelerin durumuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

ŞANLIURFA'DA DA PANİK YAŞANDI

Depremin hissedildiği Şanlıurfa'da da kısa süreli panik yaşandı. Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda "Malatya'da meydana gelen deprem ilimizde de hissedilmiş olup bu konuda intikal eden bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah ülkemizi her türlü afetten korusun…" dedi.AFAD: BÖLGEDEKİ AĞIR HASARLI YAPILARA KESİNLİKLE GİRMEYİN

AFAD, 'Dikkat' başlığıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda vatandaşları uyardı. AFAD'ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

* "6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında bölgede 4.5 ve üzeri artçı depremler meydana gelmeye devam etmektedir.

* Vatandaşlarımıza, bölgedeki ağır hasarlı yapılara kesinlikle girmemelerini, riskli binaların çevresinde bulunmamalarını ve resmi birimlerin uyarılarını dikkate almalarını önemle hatırlıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya X hesabından, depremle ilgili açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya, şunları belirtti:

* "Malatya İli Battalgazi ilçesinde 5.2 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmalarına başlamıştır.

* Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.""EKİPLERİMİZ TEYAKKUZ HALİNDE"

AFAD, depremlerle ilgili açıklamasında "Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinde meydana gelen 5.2 ve 4.7 büyüklüklerindeki depremler sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız" ifadeleri yer aldı.BAKAN KOCA: AMBULANS EKİPLERİ GÖREVLENDİRİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Koca, şunları söyledi:

* "Malatya’nın Battalgazi ilçesinde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş Sağlık Afet Koordinasyon Merkezleri ile (SAKOM) görüşülerek depremin hissedildiği bilgisi alınmış, bölgeyi taramak için ambulans ekipleri görevlendirilmiştir. Bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."

DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Öte yandan, deprem anı Fuzuli Caddesi'nde bulunan bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı.

Cep telefonu ve aksesuarları satışı yapan bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerinde, iş yerindekilerin "Sallanıyoruz" diyerek dışarı çıkması yer aldı. Görüntülerde deprem nedeniyle dışarı çıkan başka kişilerin de olduğu görüldü.

Başka bir görüntüde ise depremin ardından iş yerindekilerin dışarı kaçması yer alıyor. İş yerinin dış kamera görüntüsünde de ambulansın bir apartmana gelmesi görülüyor.VALİ YAZICI: OLUMSUZLUK YOK

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, sosyal medya X hesabından yaptığı açıklamada, "Battalgazi ilçemizde meydana gelen 5,2 ve 4,7 büyüklüğündeki depremler sonrası kurumlarımıza ulaşan herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Hemşehrilerimize geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

"ART ARDA İKİ DEPREM VATANDAŞLARI TEDİRGİN ETTİ"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yapılan saha taramalarında herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını kaydetti. Gürkan vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyarı yaparak, spor salonlarında ve belediyenin belirlediği mekanlarda konaklama imkanı sağlanacağını belirtti.

Depremin merkez üssü Battalgazi İlçe Belediye Başkanı Osman Güder, art arda yaşanan iki depremin vatandaşları tedirgin ettiğini söyledi. Osman Güder, "İnsanları şu anda konutlarından, iş yerlerinden dışarı çıktılar, telaşlı şekilde bekliyorlar. Bizler de teskin etmeye çalışıyoruz. 3 dakika arayla iki deprem olması insanları tedirgin etti. Herhangi bir yıkım ve can kaybının olmadığı haberini aldık. Muhtarlarla irtibat halindeyiz. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık, umarım bundan sonra da ulaştığımız yerlerden olumsuz haber almayız" dedi.

Güder, 6 Şubat depremlerinde hasar alan binalarda oturanlara yaptığı uyarıda ise "şu anda orta hasarlı binalara girmeleri kesinlikle yasaklandı. Tekrar ediyorum. Orta hasarlı binalarda  oturanlar kesinlikle evlerine girmemeleri gerekiyor. Şu anki süreçte az hasarlı binalarda oturanların da biraz da beklenmesi gerektiğini ikaz ediyoruz" ifadelerini kullandı.SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER