Başta Almanya olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre, Türk vatandaşlarına seyahat kısıtlamasını Mart ayından beri hayata geçirdi. Hatta birçok Avrupa ülkesi bunun için randevu bile vermiyor. Son iki haftada Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en yüksek Covid-19 vaka sayısı ise Türkiye’den oldu.

Kosova’dan gelenlerin 1096’sında corona virüsü çıkarken, Türkiye’den gelenlerin ise 501’inde çıktı. Üçüncü sırası ise 260 pozitif vaka ile Hırvatistan’dan dönenler aldı.

31 AĞUSTOS’TA BİTMEYECEK
Alman hükümetinin 01.07.2020 ve Avrupa Birliği Konseyi’nin 30.06.2020 tarihli kararları güncellendi, yeniden konsoloslukların sıralarına konuldu. 31 Ağustos’a kadar süreceği belirtilen seyahat yasağı bu kararlarda yer almıyor ve ucu açık. Bu kararların ne zaman kalkacağı da henüz belli değil.


19 Ağustos ya da 26 Ağustos günü yeni bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve "Riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağı" masaya yatırılacak. Almanya ve İsviçre şu anda sadece "D vizesi" için randevu veriyor.

YEŞİL PASAPORTLU DA YASAKLI
Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da seyahat yasağı kapsamında. Onlar da istediği gibi biletini alıp gelemeyecek. Ayrıca gelme olanağı bulanların da mutlaka "negatif sonuçlu corona testi"nin olması gerekiyor.

Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.

ALMANYA VE AB KİMİ ALIYOR?
Riskli ülkelerden Avrupa Birliği ülkelerine ve Almanya’ya gidebilmek için bu ülkenin İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu’ndan D vizesi ve istisnai durumlar vizeleri randevu alabilecek kişiler şunlar;


- Sağlık personeli ve sağlık araştırmacıları, hasta bakım personeli
- Mal taşımacılığı ve diğer gerekli sektörlürde çalışan nakliye personeli
- Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda diplomatlar, uluslar arası kuruluş çalışanları, askeri personel, insanı yardım alanında çalışanlar
- İstisnai durumlarda, aile ziyaretleri, ölüm/cenaze, düğün, çocuğunuzun yakın zamanda Almanya’da doğumu
- İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin/ tesislerin onarımı, bakımı, montajı
- Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının (sadece beraber seyahat etme koşuluyla veya mekânsal ayrılık sonrasında Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) veya Almanya'da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının (sadece Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) uzun süreli hayat arkadaşları
- Denizciler/Gemiciler
- Uluslararası yük taşımacılığında çalışan TIR şoförleri
- İstisna Akdi kapsamında çalışanlar (belirli koşullar altında)

İSVİÇRE KİMİ KABUL EDİYOR?
İsviçre’nin Covid-19 nedeniyle getirdiği seyahat kısıtlaması da AB’nin yaptığına benziyor.


İsviçre vatandaşları ve yakın aileleri, İsviçre’de geçerli oturma iznine sahip kişiler, geçerli bir ulusal D vizesine sahip olan kişiler ile birlikte Aile birleşimi için D vizesi ve öğrenciler için D vizesi başvuruları da kabul ediliyor.

[old_news_related_template title="Bir gecesi 27 bin TL: Covid-19'a rağmen elit seks partisi organize ediyorlar" desc="İngiliz tabloid basını, dünyaca ünlü yetişkin kulübü 'Snctm'in corona virüsü sonrasında ilk etkinliğini birkaç hafta içerisinde gerçekleştireceğini yazdı. Sadece VIP davetlilerin içeri alındığı ve üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı ve bir gecelik ücretinin yaklaşık 4 bin dolar olduğu partilerde katılımcılar seks partisine katılabiliyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/08/16/iecrop/society_16_9_1597564277.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-bir-gecesi-27-bin-tl-covid-19a-ragmen-elit-seks-partisi-organize-ediyorlar-5990059/"]