İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Eren Erdem’in önceki gün bir TV programında yaptığı açıklamalarla ilgili soruşturma başlattı.

DAVA AÇILMIŞTI

CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında FETÖ’ye yardım iddiasıyla 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Açılan davadan sonra bir TV programında açıklama yapan Erdem, MİT TIR’ları tutanakları ve attığı tweetlerden dolayı dava açıldığını söylemişti. Erdem, programda bu olayları şu sözlerle anlatmıştı:

EREN ERDEM’İN AÇIKLAMASI

“Benim hakkımda FETÖ'ye üye olmamakla birlikte yardım etmek şeklinde bir suçlamayla soruşturma açmışlar. Bunu da iki temel nedene bağlamışlar. Birincisi MİT TIR'ları tutanaklarının bende olması ve bununla ilgili attığım tweet'ler. Diğeri de Zaman gazetesi ve benzer kurumların önüne gitmek.

Ben CHP Medya Komisyonu üyesiyim. Herhangi bir gazeteye gittiğim zaman kafama göre gitmem. Benim gideceğim her gazetede bir talimat vardır, partimin bir iradesi vardır. O gün de Zaman gazetesinin önüne genel başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun, Enis Berberoğlu'na verdiği talimatla gittik.

Diğeri de MİT TIR'ları davası hususunda yaşanan hadise. Yarın biz bunu savcılara da söyleyeceğiz. Bu tutanakları ben genel başkan yardımcımız Bülent Tezcan'dan temin ederek tweet'ler attım."