Eskişehir’in 5 dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 26 Ocak 2024’te, bana ağzı kapalı bir zarf verdi. Bu zarfı 14 Mart’tan önce açmamamı rica etti. Sözlü söylemekle kalmadı, zarfın üzerine, “Sevgili Saygı Öztürk kardeşime, 14 Mart günü bu zarf açılacak” notunu da düştü. Dün 14 Mart’tı. Zarfı açtım. İçinden “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kısa Tarihçesi” başlıklı yazı, değişik açılardan çekilmiş cami fotoğrafları ve caminin giriş kapısının üzerinde ‘OKU’ yazısının altında Büyükerşen’in fotoğrafı vardı.

Büyükerşen kapalı zarfı SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e böyle teslim etmişti.

Büyükerşen, 86 yaşında. 1 Nisan’da belediye başkanlığı sona erecek. Ancak gidene kadar tamamlamak istediği heykeller var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Annelerimize ve Kadınlarımıza Saygı ve Şükran Anıtı’nın açılışını yaptı. Bu ay içinde şehitlerimiz için ‘Anıtpark’ı tamamlayıp açılışını yapmak istiyor. Bir kadın, mezarın başında ağlıyor. Anıtın bulunduğu yerde Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitleri için yazdığı şiirden “Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” satırı yer alıyor. Büyükerşen, şehitlerimize olan saygısını ve onlara başkan olarak son görevini bu anıtla yerine getirmiş olacak. Burası aynı zamanda yeni şehitlik olacak.

ECEVİT’İN RİCASI ÜZERİNE

Yılmaz Büyükerşen’in bana kapalı zarf içinde teslim ettiği zarftan çıkan yazısını okuyoruz:

“Rahmetli Bülent Ecevit’in ‘Örnek Bir Yerel Yönetim ve Şehircilik’ yapması ricası ile 1999 yılı belediye seçimlerinde DSP Eskişehir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı oldum. Oyların yüzde 44’ünü alarak seçimi kazandım.

Aynı zamanda Eskişehir’in merkezdeki iki ilçe belediyesi olan Tepebaşı ve Odunpazarı belediye başkanları ile bazı kırsal ilçe başkanlıkları da DSP tarafından kazanıldı. Ne var ki, belediye meclislerinde çoğunluk sağı temsil eden partilerin elindeydi. Bu durum 1999, 2003 ve 2008 yerel yönetim seçimlerinde de aynen devam etti.

YAPAY PLAJDAN TERSANEYE

Projelerimiz, AKP çoğunluklu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sürekli reddedildi. Ancak ilk seçim zaferimiz olan 1999’da Ecevit’in başbakan olduğu koalisyon hükümeti döneminde hazırladığım, “Eskişehir’in Gelişim Projeleri” çok beğenildi. 1999 büyük deprem sonrası (ülkenin kredibilitesi kalmamasına rağmen) yarısı belediye gelirlerinden karşılanması şartıyla, Avrupa Yatırım Bankası ile Kuzey Ülkeleri Yatırım Bankası ve ABN AMRO Bankaları tarafından büyük kabul görerek krediye bağlandı.

Eskişehir’in gelişimini sağlayacak projelerin yatırım maliyetlerinin yarısını belediyenin ‘kendi kaynakları ile karşılaması’ şartıyla, mecburen elimizdeki dar imkanlarla, belediyeye ait kendi üretim tesislerimizi kurduk. Bunların arasında Porsuk Çayı için su taşıtları üretecek tersaneden tutun, yapay plaja, alt yapı tesisleri için beton malzeme üretim tesislerine varıncaya kadar çeşitli yatırımlar için üretim tesislerini faaliyete soktuk.

BÜYÜKERŞEN BELEDİYECİLİĞİ

Yirmi beş yıl ya da sürdürülebilen çeyrek asırlık ‘Büyükerşen Belediyeciliği Modeli’, benim Akademi Başkanlığım, Açıköğretim Sistemi, Anadolu Üniversitesi’nin yurtdışına taşan kuruculuk ve yöneticilik başarıları ile bugüne kadar geldi.

Hayatının en verimli yıllarını kamu hizmetleriyle, doğup büyüdüğüm şehre ve ülkeme adadım. Şimdi 86 yaşındayım. Yetiştirdiğim bir cumhuriyet kadını Av. Ayşe Ünlüce’yi, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olarak, Eskişehirli seçmenlerine emanet ediyorum.

Efsane başkanın Eskişehirlilere son eseri 100. Yıl Camisi ve Şehitler Anıtı oldu.

SON ESERİ 100 YIL CAMİSİ

Belediye Başkanlığı görevimdeki son yatırımlarımı da ‘Annelerimize ve tüm Kadınlarımıza Saygı ve Şükran Anıtı’, ‘Şehitler Anıtı’ ile ‘100. Yıl Cami Tesisleri’ olarak tamamlayarak, huzurla kendi köşeme çekiliyorum.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘100. Yıl Camisi ve Tesisleri’ projesi belediyenin kadın mimarlarından Simge Battal tarafından hazırlandı. İhalesi yapılan projenin inşaatı, Ankara’da faaliyet gösteren Serdal Aksoy İnşaat A.Ş. tarafından tamamlandı. Belediye mühendisleri ile Park ve Bahçeler, Yapım ve Bakım Atölyeleri emekçilerinin destekleri ile de son halini aldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin, semt camilerinin birden fazla cenazesi olduğunda yetersiz kalması nedeniyle, gruplar halinde cenaze namazlarının kılınabileceği, geniş alanlı cami ihtiyacını göz önünde bulundurduk.

HESABINI KURUŞU KURUŞUNA VERDİ

Asri Mezarlık ana girişinde çoklu cenaze namazlarının rahatlıkla kılınabileceği, çevresi ile 15.625 metrekarelik kapalı ve yarı açık cenaze meydanı, kadınlar ve erkekler için gasilhaneler, morg hizmetleri, abdesthaneler, ikramların yapılabileceği taziye salonu, idari bina, tuvaletler, peyzaj alanları, cenaze araçları için kapalı ve açık otoparklar, otomobil ve otobüsler için park alanlarının da içinde yer aldığı, bütün cenaze hizmetlerinin bir arada yürütüleceği, modern hizmet tesisleri yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi yatırım programında yer alan projeye, halktan da çeşitli ihtiyaçlara katkıda bulunanların vefat eden yakınları için seçimler sonrası bir mevlit okutulmasını planladık.

Yıl Camisi Tesislerinin 2023 Yılı Harcama Tutarı: 2 milyon 38 bin 431 TL, Toplam Harcama Tutarı ise 30 milyon 352 bin 182 TL’yi buldu. 100. Yıl Camisi ve Hizmet Tesisleri Altyapı ve Çevre Düzenlemeleri Yapım İşlerinin Proje Harcamaları tutarı ise 8 milyon 886 bin 739 TL’dir.”

ALLAH’IN İLK EMRİNİ HATIRLATTIM

Caminin girişine Allah’ın ilk emrini yazdırdı.

Camide ilk cuma namazına CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katılacak. Büyükerşen, cami kapısının üzerine “OKU” yazdırtmış. “Niçin?” diye sorduğumda “Allah’ın ilk emri OKU’dur. İnsanlarımız okusun ki kulaktan dolma bilgilere inanmasınlar. Caminin girişinin üzerine OKU yazdırarak, insanlara Allah’ın ilk emrini hatırlattım” dedi.

Yılmaz Hocamıza hizmetlerinden dolayı yurttaş olarak teşekkür ediyorum, sağlıklar, esenlikler diliyorum.