Eurovision şarkı yarışması bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen etkinlikle olaylı bir şekilde gerçekleşti... 

İsrail'in Filistin'e saldırıları dolayısıyla etkinlik alanının dışında Filistin'e destek veren on binlerce eylemci gösteri düzenlerken, müzik yarışmasını İsviçre adına yarışmaya The Code isimli şarkıyla katılan Nemo kazandı. 

İsviçre'nin ardından ikinci olan ülke ise Hırvatistan oldu. Nemo ödül kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Umarım bu yarışma vaadini yerine getirebilir ve bu dünyadaki her insan için barış ve haysiyet için durmaya devam eder" dedi.

İsrail adına yarışmaya katılan Golan'ın performansı sırasında yuhalama sesleri duyuldu.

İsviçre en son Kanadalı şarkıcı Celine Dion'un "Ne Partez Pas Sans Moi" şarkısıyla birinciliği elde etmişti. 

Hırvatistan adına yarışan Baby Lasagne, Rim Tim Tagi Dim ile ikinci olurken yarışmadan önce çok büyük tepki toplayan ve yarışmadan men edilmesi istenen İsrail adına yarışan 20 yaşındaki Eden Golan beşinci sırada yer aldı. Etkinliği takip eden İngiliz haber ajansı Reuters'ın fotomuhabiri Golan'ın performansı sırasında yuhalama ve alkışların bir arada olduğunu söyledi. 

Öte yandan Eurovision kazananı Nemo'ya resmi ödül verildi. Camdan yapılan ve eski tarz bir mikrofon heykelciğini alan Nemo yanlışlıkla ödülü kırdı. Nemo'ya başka bir ödül verildi.