Tüm dünya 6 Şubat 2023'te Türkiye ve Suriye'de meydana gelen depremlerle sarsıldı. Binlerce insanın hayatını kaybettiği ve merkez üsleri Kahramanmaraş olan depremlerin yıkıcı etkisi ise neredeyse bir yıl sonra NASA verileriyle ortaya çıkıyor.

Yohan Iddawela isimli bir veri bilimcisi NASA'nın elde ettiği görüntülerin çözünürlüğünü artırarak yaşanan depremlerin etkisini gözler önüne seriyor.

Iddawela, eski adı Twitter olan X'te görüntüleri paylaşırken takipçlerini yaşanan doğal afetle ilgili de bilgilendiriyor ve şunları yazıyor: "6 Şubat 2023'te Türkiye'nin güneyi ve Suriye'nin kuzeybatısında iki büyük deprem meydana geldi. Onaylanan ölü sayısı 59.259'du ve altyapının ciddi şekilde tahrip olmasına neden oldu. NASA'nın küçültülmüş gece lambası verilerini kullanarak, elektrik kesintileri üzerindeki etkiyi görselleştirebiliyoruz."

Iddawela, depremin en çok etkilediği, yaşamın tamamen altüst olduğu Antakya'nın görüntülerini paylaştı. Paylaşımında Antakya'nın depremden iki gün önce, 4 Şubat'tan görüntülerine ve depremden sonraki günlere ait görüntülerine yer verdi.

NASA verilerine göre Antakya'nın 4 Şubat'a ait görüntüsü:

Depremlerden sonra Antakya'nın 8 ve 9 Şubat'a ait görüntüleri: