İsrail birçok ülkenin tepkisine rağmen Filistin'de sivilleri hedef almaya devam ederken sosyal medya üzerinden çok sayıda kullanıcı İsrail'in Refah'a düzenlediği saldırıları bir görsel ile kınadı... 

İsrail'in yerinden edilen ve "güvenli bölge" olarak tanımlanan Refah'a saldırısına bütün dünyadan tepki gelirken Instagram, Facebook, X/Twitter, TikTok ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarında insanlar İsrail yönetimine tepki gösterdi.

Özellikle Refah'ın yukarıdan çekilmiş olduğu iddia edilen ve üzerinde Türkçesi, "Bütün Gözler Refah'ın Üzerinde" olan All Eyes on Rafah ifadesinin yer aldığı görsel paylaşım rekorları kırdı. Instagram'da 34 milyondan fazla insan tarafından paylaşılan görsel, birkaç saat içinde birçok kullanıcının sayfalarında yer aldı. Öte yandan #AllEyesOnRafah hashtagi de TikTok'ta yüzbinlerce kez kullanılırken milyonlarca sosyal medya kullanıcısı da bu içerikleri takip etti. 

Bu sloganın aralarında Save The Children, Oxfam, Americans for Justice in Palestine Action, Jewish Voice for Peace ve Palestine Solidarity Camoaign gibi kuruluşlar tarafından kullanıldığı görüldü.

Filistin'deki bir mülteci kampını yukarıdan resmeden görüntünün üzerine İngilizce slogan yazılırken İngiliz medyası bu görüntünün gerçek olmadığını ve yapay zeka ile yapılmış olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu aktardı. İngiliz medyasına konuşan uzmanlar görseldeki gölgelerin doğal gözükmediğine ve gerçek olamayacak kadar simetrik olduğuna da dikkat çekti.

BÜTÜN GÖZLER REFAH'TA NE ANLAMA GELİYOR?

Bu slogan aslında Şubat ayında ortaya çıktı... Dünya Sağlık Örgütü'nün İşgal Altındaki Filistin Bölgesi Ofisi'nin direktörü olan Rick Peeperkorn tarafından söylendi. Şubat ayında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Peeperkorn, Netanyahu'nun Refah'ın tahliyesini gündeme getirmesinden sonra bu sözleri söylemişti. 

Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran sloganın bölgede yaşanan insanlık dramına farkındalık yaratmak amacıyla kullanıldığı biliniyor.