Sözcü yazı işleri rutin öğlen toplantısı için toplanmış Merkez Bankası’nın politika faizini bekliyordu.

Birinci sayfa tasarlanacak, sayfalar da buna göre hazırlanacaktı. Yazı işleri müdürü Kenan Kurtkaya fırsattan istifade Ankara gündemini okudu, Sözcü Haber Ajansı Müdürü Kemal Gülmüş de şehir haberleri ile havayı dağıtmaya çalıştı.

Metin Yılmaz yılların kurt gazetecisi tabii konuyu Hafize Gaye Erkan’la hayatımıza giren ‘Sadık abi’ye getirdi. Yılmaz, faiz açıklamasını beklerken kurmaylarının düşüncelerini öğrenecekti.

SPOR GÜNDEME EL KOYDU

Asıl fırsatı kollayanın ise Sözcü Gazetesi Spor Müdürü'müz Bahadır Çokişler olduğu kısa zamanda ortaya çıktı.

Hemen konuya giren Çokişler, “Metin ağabey ülke gündemi ne kadar karışık olursa olsun futbol, siyasetin üzerindedir. Hakem yumruklandı, ligler durdu, futbolcular sahada birbirine girdi. E bütün bunların gölgesinde Fenerbahçe-Galatasaray derbisi oynanacak. Saha olayları maçın önüne geçer mi?” sözleriyle bombanın fitilini ateşledi.

İyi bir Fenerbahçeli olarak bilinen Yılmaz gülerek, “Fenerbahçe kazanırsa olay falan olmaz” deyip devam etti:

'HERKES SAKİN OLMALI'

Son günlerde hakem olayları ve hakeme şiddet olayları tartışılıyor. Televizyonlarda da bu tartışılıyor. Bu ortamlarda bir derbi maçına çıkılacak. Ben Kayseri Başkanı Ali Çamlı’yı izledim, çok güzel bir demeç verdi. Herkes sakin olmalı. Hakem yanlış karar da verebilir. Şiddete dönüşmemesi lazım. Yıllardır Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maçlar dostluk içinde geçmiştir. Taraftarlar da sakin olmalı. İnşallah bu ortamda şiddete dönük bir şey olmaz. Dostluk maçı olur, hak eden kazansın.

GÖZLER BAŞKANLARDA OLACAK

  • Yaşananlar sonrası hakemler sağlıklı maç yönetebilirler mi?

Metin Yılmaz: "Hakemler için artık yapacak bir şey yok. Niye yönetemesinler? Maça çıkınca kulaklarını tıkayacaklar kararları ne görüyorsa vermesi lazım."

  • Derbide büyük olaylar yaşanırsa federasyon istifa eder mi?

Neşet Şenizel: "Bu yılın en önemli maçı. Ortam gergin, hakemlere yapılan şiddet olayları dikkat çekiyor. Ama gözler bu maçta Ali Koç ve Dursun Özbek’te çünkü onlar da başkan (Gülüyor)..."

Bahadır Çokişler: "Onlar da sahaya inip…"

Neşet Şenizel: "Maçın stresi böyle beklenti içine sokabilir ama yine de dostluk kazansın derim."

Serdal Saraç: "Dostça bir maç geçecektir. Bunun bir oyun olduğunun onlar da farkında."

Metin Köklüçınar: "Suudi Arabistan’daki Süper Kupa maçını mı konuşuyoruz?"

Bahadır Çokişler: "Hayır, önce lig sonra Süper Kupa..."

Metin Köklüçınar: "Öyle miiii? Yine Galatasaray kazanır."

Özkan Saçkan: "Geçen sefer ‘Fenerbahçe affetmez dedim, fena yanıldım (3-0 Galatasaray kazanmıştı). İki takımın da ligdeki dengesini düşünmek lazım. Tabii ki isteğim iyi futbol."

YAZI İŞLERİNİN DERBİ TAHMİNLERİ

Metin Yılmaz (Genel Yayın Yönetmeni): Fenerbahçe 2-1.

Neşet Şenizel (Yayın Yönetmeni): 2-1 Fener!

Serdal Saraç (Yayın Yönetmeni): 2-1 Galatasaray kazanır.

Kenan Kurtkaya (Yazıişleri Müdürü): Galatasaraylı kimliğiyle öne çıkan Kurtkaya önce skor vermemek için direndi. “Totem yapıyorum skor tahmini yapmam” dediyse de Metin Yılmaz bastırınca 2-1 Galatasaray tahmininde bulundu.

Metin Köklüçınar (Yazıişleri Müdürü): 1-2.

Özkan Saçkan (Yurtdışı Yayınlar Müdürü): 2-2.

Bahadır Çokişler (Gazete Spor Müdürü): Galatasaray her ne kadar Kadıköy’de oynasa da tarafsızca bakıldığında kadro kalitesi olarak daha iyi. 3-2 kazanırlar.

Recep Genel (Ekonomi Müdürü): Futboldan anlamam. Ekonomi çevreleri daha çok ilgimi çekiyor. Beraberlik kokuyor bu maç; 2-2.

Kemal Gülmüş (Sözcü Haber Ajansı Müdürü): 2-2.

Özer Özbayraktar (Dış Haberler): 1-3, Galatasaray.

Feridun Çil (Avrupa Yayınları): Fenerbahçe rahat alır, 3-0.

Mustafa Cesur (Editör): 3-0.

GOLCÜLERİN MAÇI OLUR

Sözcü Gazetesi Spor Müdürü Bahadır Çokişler, golcülerden ekstra performans beklediğini söyledi: Edin Dzeko’ya karşı, Mauro Icardi... ”Böyle bir kapışma çok az Avrupa liginde var. Yüksek seyir zevki ve bol gol bekliyorum.”

BEŞİKTAŞLILARIN TERCİHİ GALATASARAY

Sözcü Yazıişleri’nde taraftarı olduğu takıma karşı tahmin yapan yoktu. Peki Beşiktaşlılar ne yaptı? Siyah-beyazlı renklere gönül verenlerden arasında Fenerbahçe lehine tahmin yapan bir, Galatasaray’ın kazanacağını söyleyen ise iki isim vardı.

FENERBAHÇELİLER TEMKİNLİ

Gelenekselleşen Sözcü derbi değerlendirmesinin bu sezonki ayağında Fenerbahçelilerin temkinli tavrı dikkat çekti. Halbuki geçen sezon yine Kadıköy’de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinden önce Sözcü ailesinin sarı-lacivertli üyeleri çok daha iddialıydı. “Kesin kazanırız” çıkışları bu kez yerini “Maç zor geçer” söylemine bıraktı. Yorum sizlerin...