Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Habertürk canlı yayınında Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı. Fidan, SÖZCÜ’nün 12 yıl önce manşetinden duyurduğu “FETÖ’nün Tayyip Erdoğan’ı dinlediği” haberini doğruladı.

Fidan, FETÖ’nün kriptolu haberleşme aracı ByLock’un deşifre edilmesinin terör örgütü ile mücadelede dönüm noktası olduğunun altını çizdi. Bu sayede FETÖ’nün hayalet örgütü olmaktan çıktığını vurgulayan Fidan, ByLock’a ilişkin istihbarat aldıklarında deşifre edilebilmesi için özel teknik birim kurduklarını, farklı yöntemler deneyerek deşifre etmeyi başardıklarını söyledi.

26 Aralık 2012

 

İLK HAMLELERİ

Fidan, 7 Şubat 2012’de ifadeye çağrılması hakkında, “Örgütün aslında sisteme yönelik niyetlerini büyük bir operasyona geçirdiği bir ilk hamlelerden biri oldu” dedi. Fidan sözlerini şöyle sürdürdü:

- Bizim sistemde onların emniyet istihbaratı ve diğer yerlerde oluşturmaya başladıkları o imparatorluğa artık göz yummayacağımızı, buradaki gidişatı gördüğümüzü yani devlette bir paralel yapının asla var olmayacağı meselesindeki hassasiyetimizi biliyorlardı.

17 Haziran 2014

- 28 Aralık’ta MGK vardı, 2011’de. MGK’ya gittiğimiz gün Cumhurbaşkanımızın konutunda böcek araması yapalım dedik. 28 Aralık’ta böcekleri bulduk. Örgüt deşifre oldu. Cumhurbaşkanımız savaş yöneten komutan. Onu açıklamayı, kendi stratejisine bıraktı. Yapanları ortaya çıkardık önüne dosyayı koyduk. Örgüt deşifre olduğunu anlayınca MİT’i değersiz hale getirmek için kendi elinde tuttuğu PKK ile dosyaları bize yönelik kriminalize etme operasyonuna gitti. Kendine bağlı savcılıklara talimatları verdi.