SÖZCÜ Gazetesi’nin kardeş kuruluşu SÖZCÜ TV, bugün 1 yaşına girdi. 1 Mart 2023 tarihinde yayın hayatına başlayan SÖZCÜ TV, doğru haber, gerçek ve tarafsız habercilikle fark yaratarak kısa sürede seyircilerin gönlünde taht kurmayı başardı. Televizyonculuk dünyasında yeni bir çığır açan SÖZCÜ TV, kısa sürede siyasi, ekonomi, kültür-sanat ve sağlık haberleriyle reyting  rekorları kırıp zirveye oturdu. Tam 1 yıl önce bugün yayın hayatına başlayan SÖZCÜ TV’nin Genel Müdürü Alişer Delek, zirveye giden yolu şöyle anlattı:

"Sözcü Televizyonu bugün 1 yaşına girdi. Geride kalan 365 günde, günümüz haberciliğinde ve televizyonculuğundaki pek çok tabuyu da yıktı. Sadece reyting rekorları demiyorum bakın, yalan yanlış oluşturulmuş tabuları yıktı. Çünkü Sözcü Gazetesi’nden devraldığı bir geleneği var; habercilik… Patronundan, reklam departmanına; idari işlerinden, matbaasına; muhabirinden, muhasebesine kadar herkesin inandığı tek bir dava var bu ailede: kamu yararı… Bugün bunun için hala Yargıtay’da karar bekleyen hapis kararları olsa da çalışan herkesin inandığı bir dava.

İşimiz de davamız da haber…

Böyle bir geleneğe ve geçmişe sahip Sözcü’nün televizyon projesi bana emanet edildiğinde işimin zor olduğunu biliyordum. İki seçenek vardı; uzun yıllardır haberciliği tahrip ederek var olan 20’den fazla haber kanalından biri olmak ya da sıyrılıp Sözcü’nün davasını devam ettirmek. 

Ya güçlü bir giriş yapacaktık tabuları yıkacaktık ya da herkes gibi olacaktık. Benzerleri gibi olmayan birisiyle anlaşarak işe başladık: Fatih Portakal… Zirvedeyken haberciliği bırakan, bir nevi inzivaya çekilmiş Türkiye’nin son dönemde gördüğü en başarılı ana haber sunucusu. Haber Koordinatörü Özgür Çakmakçı’yla birlikte Fatih Portakal’a kafamızdaki haber kanalını anlattık. Haberciliği özlemişti, Sözcü TV’de geri dönmeye karar verdi. 

Bu sırada Programlar Koordinatörü Cansel Poyraz Akyol akşam programları için ekibini oluşturmaya başlamış, Simge Fıstıkoğlu’nu ekranlara dönmeye ikna etmişti bile. 

Asla unutmayacağım; Serap Belovacıklı’yı telefonla aradım maaşını bile sormadan istifasını verip ertesi gün Sözcü TV’de başladı. Günde kaç saat haftada kaç gün çalışacağını bilmeden başladı, hala da bilmez, canla başla çalışır… 

Artık zaman aşımına uğradı yazabilirim; İsmail Saymaz mevcut maaşından daha az bir paraya habercilik yapmak için ayrılıp Sözcü’de işe başladı. Zaten öncesinde Sözcü Gazetesi’nde çalışmış, buradaki gazetecilik imkanlarının kıymetini ayrıyken anlamıştı.

20 yıldır tanıştığım Ebru Baki’yle sadece bir kez oturup iş görüşmesi yaptık. Kafamızdaki haber kanalını ve kendisinden beklentimi anlatırken benden çok heyecanlandı. 

Şimdiye kadar bahsettiklerimin aksine Can Coşkun’u hayatımda bir kez gördüm. İş görüşmesini bitirdiğimizde kararını vermişti. Çalıştığı kanala ayrılacağını söyledikten sonra beni arayıp Sözcü TV’de ne yapacağını sordu. 

İpek Özbey’le buluştuk. 20 yıl önce aynı haber merkezinde nasıl heyecanla çalıştığımızı konuştuk, kahvemiz bittiğinde ne zaman iş başı yapacağını, nasıl programlar yapacağını konuşur bulduk kendimizi. 

Bütün bu anlattıklarım sadece 2 hafta içerisinde oldu. Gerisini zaten ekrandan izlediniz. Tüm bunlar olurken Teknik Müdür Melih Bayram ve ekibi tüm yeni taleplerimize ayak uydurabilmek için canla başla çalıştılar. Daha yayına girdiğimizin ikinci gününde siber saldırıya uğradık. Tüm sistem dakikalar içerisinde çöktü. Kimse bilmez, ilk defa açıklıyorum: Tam 12 saat, hiçbir bant/vtr girmeden sadece canlı yayın yaparak tüm sistemi yeniden inşa etti teknik ekip. 

Bir yandan da yeni katılan ekran yüzleri için yeni ekran formatları, grafikler ve tüm görseller üzerine Hakan Durmuş ve Remzi Kürklü kolları sıvadı.   

Gazetenin, Sözcü Televizyonu’na kattığı tek güç marka değeri ya da kılavuzluğu olmadı elbette. Birbirinden güçlü isimler de bu ekrana değer kattı. Duayen gazeteci Uğur Dündar, Saygı Öztürk, Deniz Zeyrek, Murat Muratoğlu, Nedim Türkmen… Bugün Sözcü Televizyonu’nu diğer bütün kanallardan ayıran tavrının belkemiğini bu isimler oluşturdu…

Yıktığımız, yıkmak için mücadele ettiğimiz tabulara gelince… Diğer haber kanalları gibi ne iktidar ne de muhalefetteki hiçbir siyasi partinin taraftarlığını yapmadık. Hiçbir siyasi partiyle akçeli anlaşma yapılmadı, yapılmayacak. Hiçbir siyasetçi “parasını verip” ekrana çıkmıyor, çıkmayacak. Üstelik bunlar bugün alınmış kararlar değil geride kalan bir yılda (ki o bir yıl içerisinde iki seçim, bir savaş, büyük bir ekonomik kriz ve maden faciası yaşandı) haberin olduğu her alanda uygulandı. 

Bitmedi, sürüyor bu kavga ve sürecek… 

İlk iki haftada olanları anlattım. Sözcü TV’yi bugün zirveye taşıyan başarısının sırrı da hala aynı habercilik heyecanıyla çalışıyor olmamız. Peki son iki haftada ne oldu? Hepinizin tanıdığı Ece Üner işte bu dava için Sözcü TV’ye katıldı. “Ben artık susmak istemiyorum” dedi, “susarsan üzülürüz” dedik ve haftada iki akşam program yapmaya başladı. 

Kimse özel haber yapmıyor, ajans metinleri servis ediliyor dedik. İpek Özbey’in şefliğinde özel genç ve başarılı muhabirlerden oluşan Sözcü Medya Grubu özel haber birimini kurduk. 

İsimlerini sayamadığım, buradaki hikâyeye sığmayan ama Sözcü TV’nin başarısının yüzlerce kahramanı, çalışanı var. Sizin ekranlarda gördükleriniz gibi haber davasına inanan, ekranda görünmeyenler bu başarının asıl kahramanları… Hepsine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 

Ama hazır bu büyük gazeteye hikayemizi yazma imkânı bulmuşken teşekkür borcumu ödemem gereken isimleri de yazmam lazım: Bana bu hikayede rol veren, desteğini hiç esirgemeyen, bir patrondan çok kıdemli bir gazeteci gibi hepimizden çok çalışan ve haberciliğe inanan Burak Akbay’a, gazetenin tüm imkanlarını ekibiyle birlikte açan Metin Yılmaz’a, Sözcü ailesine katıldığım ilk günden beri profesyonel ve insanı tüm destekleriyle gücüme güç katan Funda Tuncer Sıdalı’ya, son 4 yılda el arabasıyla bilgisayar dahi taşıdığımız İlhan Türk’e, dert ortağım Asım Akgül’e, kahrımı çeken Deniz Akgül’e ve “zoru hemen yaparız imkansız zaman alır” tavrıyla güven veren Yonca Yücekaleli’ye, … Ve tabi ki siz izleyenlere, teşekkürler, iyi ki varsınız…"

Güçlü kadro, güçlü habercilik

GEÇEN yıl televizyonculuk dünyasına “Merhaba” diyen SÖZCÜ TV, ses getiren transferleriyle de gündeme oturdu. Alanlarında 1 numara olan birbirinden değerli habercileri bünyesine katan SÖZCÜ TV’de Ana Haber’i sunan Fatih Portakal, yorumları ve seyirci ile olan canlı diyaloğu büyük beğeni kazandı. Duayen gazeteci ve SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar, konuk olduğu programlarda yaptığı yorumlarla seyircinin büyük takdirini kazandı. Ece Üner, “Sözün Gücü” programında konuklarıyla gündeme damga vurmayı başardı. İpek Özbey, “Nokta Atışı” programında gün- deme getirdiği konular Türkiye’de ses getirdi. SÖZCÜ Gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Serap Belovacıklı’nın sunduğu “Aklın Yolu” programında gündem yaratan son dakika haberleriyle öne çıkıyor. Ekonomi haberciliğinin önde gelen isimlerinden Ebru Baki, “Para Politika” programıyla izleyiciyle buluşuyor. SÖZCÜ yazarı Deniz Zeyrek, “Para Politika” ve “Başkent Kulisleri” programındaki yorumlarıyla gündeme ışık tutuyor.