SÖZCÜ yazarı İsmail Saymaz'ın, 26 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan ‘Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış’ başlıklı yazısına ilişkin “hakaret” ve “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlarından toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıl 7 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya İsmail Saymaz ile avukatları Aslı Kazan, Turgut Kazan ve Serdar Laçin katıldı.

MÜTALAA AÇIKLANDI

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı tarafından esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Mütalaada,  İsmail Saymaz tarafından müşteki Murat Bircan’a yönelik olarak kullanılan ifadelerin hakaret unsurlarını oluşturmadığı gerekçesiyle “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan beraatı talep edildi. Savcı, Saymaz'ın terörle mücadelede görev almış kamu görevlisinin kimliğini açıklama ve yayma suretiyle hedef gösterdiği gerekçesiyle “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

İsmail Saymaz ve avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

İsmail Saymaz ve avukatlarının mütalaaya karşı savunma talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

"BİLİRKİŞİ RAPORUNDA FOTOĞRAFI BASMADIĞIMIZ YÖNÜNDE BULGU VAR"

Duruşma sonrası SÖZCÜ'ye konuşan İsmail Saymaz, "2 suçtan yargılanıyordum. Biri hakime Ak Parti'li demek suretiyle hakaretti, bundan beraatim istendi. Zaten ondan da ceza verselerdi herhalde bütün AK Parti'lilerin dava açması lazımdı. Bize AK Parti'li demek hakaret diye kabul edildiği için. İkincisi ise terörle mücadele eden yargı görevlisini, terör örgütlerine hedef göstermekten hakkımda ceza istediler. Tümüyle anlamsız bir durum çünkü birincisi burada kasıt şu; sen hakim bey'in fotoğrafını bastın iddiası. Halbuki dosyaya giren bilirkişi raporunda fotoğrafını basmadığımız yönünde bulgu var. Yani basmadığımız fotoğrafta basmış gibi ceza isteniyor. İkincisi velev ki basmış olalım, hakim bey hakim olmazdan önce 2019 ve 2018 yılında AK Parti'den milletvekili aday adayı belediye başkan yardımcısıydı. Samsun duvarlarının her tarafında hakim bey'in fotoğrafları vardı. Biz aslında Google'a girsek bugün de buluruz. Dolayısıyla onun fotoğrafını basmış olmak neden bu suça girmiş olsun? Bu suç yüzünden de ceza verilmemesi gerektiği düşüncesindeyim" dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İsmail Saymaz’ın, 26 Nisan 2022 tarihinde ‘Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış’ başlıklı yazısına ilişkin “hakaret” ve “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlarından resen soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, yazı içeriğindeki iddiaların ardından müşteki hakim Murat Bircan’ın savcılığa sunduğu dilekçede, eşi Arzu Bircan’ın itirafçı olarak ifade verdiğinin iddia edildiği ancak müşteki sıfatyla ifade verdiğini, eşinin ailesinin FETÖ’cü değil, ablasının kocasının ailesiyle ilgili şikayette bulunduğunu belirttiği aktarıldı.

İddianamede savumasına yer verilen İsmail Saymaz’ın ise, köşe yazısında hakim Murat Bircan’a ait fotoğrafın açık kaynaklarda yer aldığını, bu fotoğrafı özel bir çabayla elde etmediğini, suçlamaları kabul etmediğini söylediği kaydedildi.

Savcılık, Saymaz’ın haberinde müşteki Murat Bircan’a ait olduğu belirlenen fotoğrafı servis etmek suretiyle AKP’li tabiri kullanarak geçmiş yıllarda terörle mücadele süreçlerinde aktif rol oynadığı bilinen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargı kolunda görev alan hakimin görevi gereği itibarsızlaştırma, onur, şeref ve saygınlıklarını düşürmeye dönük haber içeriği yaptığını iddia etti.

İddianamede, İsmail Saymaz’ın “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” ve “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlarından toplamda 2 yıl 3 aydan 7 yıl 7 aya kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi.