MEB tarafından gerçekleştirilecek atamalar için sözleşmeli öğretmenlik başvuru süreci geçtiğimiz haftalarda sona erdi, öğretmen adayları başvuru sonuçlarını öğrendi. 20 bin öğretmen ataması branş dağılımı 87 alanda gerçekleşirken, en geniş kontenjan 3 bin 263 ile sınıf öğretmenliğine ve 2 bin 499 ile özel eğitim öğretmenliğine ayrıldı. Sözlü sınava alınmaya hak kazanan sözleşmeli öğretmenlik adayları bugün belli oldu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT YERLERİ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT YERLERİ AÇIKLANDI

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 10 Haziran'da ilan edildi, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak. 

ÖĞRETMEN ATAMALARI KONTENJAN VE BRANŞ DAĞILIMI

 

ÖĞRETMEN ATAMASI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar ile bu adayların yerleştirildikleri sınav merkezleri, 10 Haziran 2024 tarihinde ilan edilecek. Sözlü sınavlar 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren başlayacak. 

Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya ilişkin açıklamalar ise sözlü sınavların tamamlanıp sonuçlarının ilanından sonra yapılacak.

ÖĞRETMEN ATAMALARI BRANŞ DAĞILIMI VE KONTENJAN BELLİ OLDU 

Öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

Sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. 

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 87 alandan en fazla kontenjan ayrılan beş branş ise şöyle: Sınıf öğretmenliği 3 bin 263, özel eğitim 2 bin 499, Rehberlik 1.597,  din kültürü ve ahlak bilgisi 1.594, İngilizce 968.

ÖĞRETMEN ATAMASI MÜLAKATLA YAPILACAK

Tekin ayrıca, öğretmen atamalarında mülakata ilişkin, ”Skorun yüzde 50'si KPSS, yüzde 50'si mülakat olarak yapılacak” dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Nisan 2023'te, katıldığı AKP Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda "Kamuda mülakatları kaldıracağız" demişti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız" ifadelerini kullanmıştı...

Eğitim haberleri