TBMM Genel Kurulu'nda devam eden bütçe görüşmeleri sırasında, Saadet Partili Hasan Bitmez partisi adına söz aldı. Hasan Bitmez, kürsüde konuşmasını yaptığı sırada, Genel Kurul'da sözlü sataşmalar yaşandı.

Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan Bitmez, AKP’nin İsrail politikalarını eleştirdi ve ‘’İsrail’e sonsuz aşkınız var” diyerek Mehmet Akif Ersoy’un, “Enseden aslan kesilmek, cepheden yaltak kedi/ Müslümanlık böyle zillet görmedi!” dizelerini okudu.

“İsrail’in attığı her bombada iktidarın katkısı var” diyen Bitmez, Sezai Karakoç’un  ‘’Tarihin azabından kurtulsalar, Allah'ın gazabından kurtulamayacaklar” şiirindeki  dizeleri de okudu.

Genel Kurul'u selamlayarak konuşmasını bitiren Bitmez, kürsüden ayrılacağı sırada fenalaşarak yere yığıldı.

İLK MÜDAHALEYİ TURAN ÇÖMEZ YAPTI

Milletvekilleri, Bitmez'in yardımına koştu. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Turhan Çömez, Hasan Bitmez'e ilk müdahalede bulundu. Ardından Meclis doktorları, Genel Kurul salonuna girerek, Bitmez'e müdahale etti.

Bitmez'e, bir süre kalp masajı yapıldı. Bitmez, Meclis'teki ilk müdahalesinin ardından ambulans ile Bilkent Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı.

AKP'LİLERDEN ÇİRKİN SÖZLER:  ALLAH'IN GAZABI BÖYLE OLUR İŞTE

Bitmez'in fenalaştığı sırada AKP'li vekillerin bulunduğu sıralardan "Allah'ın gazabı böyle olur işte" olur sesleri geldi. Bu sözler tutanaklara da yansıdı. 

GENEL KURUL ÇALIŞMALARINA ARA VERDİ

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya da Bitmez'in refakatçisi olarak hastaneye gitti. Hasan Bitmez'in şeker ve kalp rahatsızlığı olduğu belirtildi. Meclis Genel Kurulu çalışmalarına bir süre ara verdi.

Fotoğraflar: Zekeriya Albayrak / SÖZCÜ Ankara

"DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR"

Saadet Partisi Basın Müşaviri Hacı Murat Özgür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Kocaeli Milletvekilimiz Genel Başkan Yardımcımız Hasan Bitmez Bey’in durumu ciddiyetini koruyor. Bilkent Şehir Hastanesi’nde tıbbi müdahale devam ediyor." dedi.

YOĞUN BAKIMA ALINDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vekilin durumuyla ilgili şu bilgiyi verdi: "Entübe edilerek Ankara Bilkent Şehir Hastanesine getirilen vekilimiz, ivedilikle anjiyoya alındı. Anjio sonrası kalp akciğer pompasına alınarak yoğun bakıma alındı. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."

BAKAN TUNÇ'TAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulu'nda fenalaşarak Bilkent Şehir Hastanesi'ne kaldırılan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in sağlık durumuna ilişkin, "Doktorların ifadesine göre durumunun biraz kritik olduğuna yönelik bilgiler alıyoruz. İnşallah şifaya kavuşur, iyileşir ve tekrar aramıza döner." dedi. Tunç sözlerini şöyle sürdürdü;

"Dua ediyoruz, bir an önce sağlığına kavuşmasını istiyoruz ama doktorların ifadesine göre durumunun biraz kritik olduğuna yönelik bilgiler alıyoruz. İnşallah şifaya kavuşur, iyileşir ve tekrar aramıza döner. Bugün burada partisi ne olursa olsun bütün milletvekillerimiz kenetlenmiş durumda ve onun tekrar sağlığına kavuşması için dua ediyorlar. Tekrar Hasan Bitmez milletvekilimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız da yakından ilgileniyorlar, sürekli hastaneyle, başhekimle irtibat halindeler."

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ ERTELENDİ

TBMM Genel Kurulu, SP Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in ani rahatsızlığı nedeniyle  Danışman Kurulu kararıyla bugünkü bütçe görüşmeleri ertelendi.

KARAMOLLAOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in sağlık durumu hakkında açıklama yaptı.

Karamollaoğlu, Bitmez'in hayati tehlikesinin devam ettiğini belirterek, "Şu anda yoğun bakıma alındı. Burada bakımı belli bir süre devam edecek. Ümit ediyoruz ki bu son gelişmeler, son teknolojilerle hayatını idame ettirecek bir noktaya gelir diye ümit ediyoruz. Zor bir rahatsızlık, zor bir hastalık. Tabii geçirdiği bu kriz de aniden olduğu için müdahale ne kadar erken olursa olsun tam olarak yeterli olmayabiliyor. Allah kendisine sağlık ve afiyet ihsan etsin. Dua ediyoruz. Ümit ederiz ki kısa zamanda sağlığına kavuşur. Hayati tehlikesi var. Çünkü yoğun bakımda zaten. Yani doktorların söyledikleri; kalpteki damarlar genelde tam olarak fonksiyonlarını yerine getiremiyor" dedi. 

BAKAN KOCA SON DURUMUNU AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez’i tedavi gördüğü hastanedeki ziyaretinin ardından; "Meclis'te canlandırma dediğimiz resüsitasyon yapıldı. 20 dakikalık bir zaman diliminde de Bilkent Şehir Hastanemize nakli sağlandı. Bu canlandırmaya devam edildi ve hastaneye geldikten sonra anjiyosu planlandı. Yapılan anjiyo ile iki ana damarının tam tıkalı olduğu görüldü ve devamında yapılan müdahale sonrası sonuç alınamayınca kalp-akciğer pompasına bağlandı. Hastamız, kalp-akciğer pompası ile hayati fonksiyonlarını devam ettiriyor. Durumu son derece kritik ve ciddi" dedi.

ÖZEL, KARAMOLLAOĞLU'NU ARADI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda fenalaşan Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in hastaneye kaldırılması nedeniyle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu aradı. Özel, Hasan Bitmez’in bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Özel, ayrıca Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya’yı arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.