SpaceX, Starlink hizmetinin hareket halinde de kullanılabilmesi için çalışmalarını sürdürürken beklenen haberi nihayet duyurdu. Şirket, mayıs ayında Starlink-for-RVs hizmetini başlattığında kullanıcıların, internet erişimi için hizmeti kullanırken park halinde olmaları gerekiyordu.

Elon Musk'ın şirketi, hizmeti bir adım öteye taşıyarak araç, hareket halindeyken de bağlantıya olanak sağladığını duyurdu.

Ancak, hareket halindeki erişim için kullanıcıların biraz daha fazla bütçe ayırmaları gerekiyor. Sabit araçlar için Starlink standart uydu çanağı için 599 dolarken, hareket halindeki erişim için RV-in-motion hizmetinin çanağı için 2.500 dolar oldu.

SpaceX, web sitesinde yeni hizmetini; "Geniş görüş alanı ve gelişmiş GPS yetenekleriyle, düz, yüksek performanslı Starlink, daha fazla uyduya bağlanarak hareket halindeyken tutarlı bağlantıya izin verebilir" diye açıklıyor.

Hareket halindeki araçlar için Starlink için ilk teslimatlar birkaç ay sonra yapılacak.

NASIL ÇALIŞIR?


Starlink, SpaceX tarafından düşük Dünya yörüngesine fırlatılan küçük uydular aracılığıyla çalışıyor. 2.000'den fazla uydu şu anda uzaydayken, çok daha fazlasının gönderilmesi için de çalışmalar devam ediyor. Mayıs 2022 itibarıyla Starlink, 36 ülkede 400.000'den fazla müşteriye hizmet veriyor.

SpaceX, ev kullanıcıları için standart Starlink hizmetini 2020'de beta olarak başlattığından beri, daha fazla alana genişletmek için çalışıyor.

Elon Musk, Starlink'in önümüzdeki yıllarda küresel telekomünikasyon pazarının sadece yüzde birkaçını bile ele geçirebilmesi durumunda yıllık 50 milyar dolara kadar gelir elde etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

[old_news_related_template title="SpaceX, Starlink'i hackleyen araştırmacılara 25 bin dolar ödeyecek" desc="Geçtiğimiz günlerde bir araştırmacının Starlink uydu sistemlerini hacklediğini açıklaması üzerine SpaceX'ten yeni bir hamle geldi. Hacklenme üzerine, sisteminde herhangi bir sorun kalmadığını söyleyen şirket şimdi de ağdaki hataları bulan araştırmacılara 25 bin dolara kadar ödeme yapacağını söylüyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/15/iecrop/starlink_16_9_1660570692.png" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/spacex-starlinki-hackleyen-arastirmacilara-25-bin-dolar-odeyecek-7309599/"]

[old_news_related_template title="Elon Musk, Tesla otomobillerin Starlink uydularına bağlanacağını söyledi" desc="Elon Musk, Starlink uydularıyla ilgili yaptığı duyuruda Tesla araç sahiplerini de ilgilendiren açıklamalar yaptı. Musk, ürettiği otomobillerin ve uyduların ileride birbirine bağlanacağını söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/26/iecrop/tesla-1-reuters_16_9_1661514871.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/elon-musk-tesla-otomobillerin-starlink-uydularina-baglanacagini-soyledi-7330369/"]

[old_news_related_template title="Uyardığı halde düzeltilmedi: Starlink terminalleri hacker tehlikesi altında" desc="Belçika'dan bir araştırmacı, SpaceX'in Starlink internet terminallerini hacklediğini ve terminalleri bozabilecek aracın başkalarının kopyalayabileceği şekilde kullanıma sunacağını söyledi. Araştırmacı SpaceX'i daha önce uyardığını ancak sorunun düzeltilmediğini de belirtti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/11/iecrop/starlink-shutterstock_16_9_1660210127.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/uyardigi-halde-duzeltilmedi-starlink-terminalleri-hacker-tehlikesi-altinda-7301637/"]