Uzun bir ara sonrası Sportmen ile yeniden birlikteyiz. Süper Lig’de şampiyonluk yarışı kızıştı. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi uygulaması başladı. Transfer dönemi de sürüyor. Yorumcularımız Ercan Taner, Bahadır Çokişler ve Yasin Yıldırım gündemi sportmence yakın plana aldı. Başlayalım...

-Fenerbahçe, Samsun’a takıldı. Galatasaray, Trabzon’u farklı geçti. Fred de sakatlandı. Psikolojik üstünlük kime geçti?

ERCAN TANER: Ligin bitmesine bu kadar zaman varken psikolojik üstünlük devreye girmez. Oyun üstünlüğü psikolojisi söylemi bence daha doğru. Gaziantep FK maçında Fenerbahçe istediği oyunu ortaya koyamadan kazandı, Samsun maçında fark beklerken kazanamadı. Rakibi Galatasaray, Trabzon’da 5 gol attı ve çok üstün oynadı. Oyunda psikolojik üstünlük bence bu. İyi oynayanın daha avantajlı olacağı bölümleri yaşıyoruz. Bu saatten sonra düşüş gösterirseniz sallanmaya başlarsınız.

"ÇOK ATAN DEĞIL ÇOK KAZANAN"

BAHADIR ÇOKIŞLER: Okan Buruk, Başakşehir’de şampiyon olurken ciddi tecrübe kazandı. İsmail Kartal’ın ise büyük bir başarısı yok. Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi takibe alması büyük bir baskı unsuruydu zaten. Galatasaray’ın az gollü galibiyetleri eleştiriliyordu ama gelinen noktada puanlar aynı! Unutmayalım ki iş averaja kalmazsa çok gol atan değil, çok galibiyet alan şampiyon olacak. Bu durumda psikolojik üstünlüğün Galatasaray’da olduğunu söylemek mümkün ama maç maç değerlendirmek lazım.

YASIN YILDIRIM: Psikolojik üstünlük bu hafta itibarıyla Galatasaray’a geçti. Fenerbahçe rüzgarı arkasına almıştı ama Samsun maçındaki beraberlik takımın ve camianın moralini bozdu. Yıllardan beri süren şampiyonluk hasreti taraftarın psikolojisini etkiledi. Galatasaray’a göre daha kırılganlar. Fenerbahçe camiasında ‘bizi nasıl olsa şampiyon yapmazlar’, ‘sonunu getiremeyiz’ havası, Galatasaray’da ise ‘işin finalini biz yaparız’ havası var. Bence en büyük fark bu. İyi oynayan psikolojik üstünlüğü eline alır. Bu lafa takılan da hata yapar. İsmail Kartal bence bu hataya fazlasıyla düşüyor.

"BONUCCI'NİN DURUŞU YETER"

-Bonucci ve Krunic hamlelerini nasıl buldunuz?

ERCAN TANER: Çok olumlu hamleler. Çağlar da gelirse müthiş olur. Yönetim elinden geleni yaptı. Artık teknik ekip ve futbolcularda top. Artık iş yönetmekte. Dzeko, oyundan çıkarken tribündeki arkadaşına el-kol yapmadı herhalde. Bu kriz dakikalarını yönetemezseniz üzülürsünüz.

BAHADIR ÇOKIŞLER: Bonucci olumlu ve fit geldi; tecrübeli. Krunic faydalı olur. Gelecek yılı düşünüp yerli hamlesi de yapılmalı.

YASIN YILDIRIM: Bonucci büyük tecrübe. Sahadaki duruşu bu lige yeter. Krunic de kalite katacaktır. Bence Çağlar’a ihtiyaç yok. Devre arasında fazla transfer yapılmaz.

"BEŞİKTAŞ'TA KALİTE YOK"

-Ne olacak bu Beşiktaş’ın hali?

ERCAN TANER: Eski yönetimin yaptığı transferlerin çok yetersiz olduğu görüldü. Zaynutdinov, Tayfur, Onur... Baskıyı kaldırmak önemlidir büyük takım futbolcusu olmak için. Sergen Yalçın’ın ıslıklandığı maçlar vardı ama şampiyonluk getirdi. Büyük takım oyuncusu budur. Yönetimin acilen üç takviye yapması gerekir.

BAHADIR ÇOKIŞLER: Koca bir takımı komple değiştirme şansı yoktur ama mevcut imkanlarla da bir yere kadar. Taraftara yeni bir çerçeve açıldı ve yine şampiyonluk iddiaları sıralandı. Açıkçası giden yönetim ve hocalar kalmış olsaydı, düzeni bozan adamlar olarak topluma işaret edilir, taşlatılırdı.

YASIN YILDIRIM: Pendik maçıyla birlikte balayı bitti. Sosyal medyadaki abartılı Santos güzellemeleri de son buldu. Mourinho gelse bu şartlarda Beşiktaş’ı ileriye taşıyamaz. Futbol kaliteli futbolcularla oynanır. Beşiktaş’ta bu yok maalesef. Sezon sonu takımın yüzde 80’i gitmeli. Devre arasında da üç transfer şart.