ABD'li kahve zinciri Starbucks'ın hisseleri, yatırımcıların satışların yavaşladığına ilişkin endişelerinin artmasıyla 12 günlük düşüş serisini sürdürdü.

Şirketin hisseleri, 16 Kasım'da ABD'de binlerce çalışanın iş bıraktığı "Kırmızı Kupa Günü"nden bu yana yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.

20 GÜNDE 12 MİLYAR DOLAR AZALDI

Starbucks'ın piyasa değeri, 20 günlük süreçte 12 milyar dolardan fazla azalarak 110 milyar doların altına geriledi.

BOYKOT VE İŞÇİ GREVLERİ

ABD'de Starbucks'ın yüzlerce şubesinin çalışanları, 16 Kasım'da çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitmişti. Şirketin, işçi sendikasının X sosyal medya platformunda, "Filistin ile Dayanışma!" paylaşımında bulunmasının ardından sendikayı dava etme kararı da tartışmalara neden olmuştu. Şirketin bu kararı, sosyal medya platformlarındaki eylem çağrılarıyla birlikte bir dizi boykota yol açmıştı.

ÇİN’DEKİ TOPARLANMA ÇARE OLMADI

Starbucks İcra Kurulu Başkanı Laxman Narasimhan, Morgan Stanley Küresel Tüketici ve Perakende Konferansı'nda yaptığı sunumda, Çin'de toparlanmanın beklendiği kadar olmadığını belirtmişti.

Analistler, Çin menşeli kahve zinciri Luckin Coffee'nin yoğun taleple hızla büyümesinin Çin'de Starbucks için rekabet baskısı oluşturduğuna işaret ediyor. Luckin başarılı olunca diğer kahve zincirlerinin Çin pazarına odaklanmasının ABD'li şirketi zor duruma sokacağını belirtiyorlar.