Starbucks, Türkiye'deki ürünlerine bu yıl ikinci kez zam yapma kararı aldı.

Zamlar sosyal medyada gündem olurken zamlı listeler de paylaşıldı.

Buna göre Starbucks ürünlerine yüzde 20'yi aşan zam geldi.

Bu zamla birlikte küçük boy filtre kahvenin fiyatı 60 liradan 70 liraya çıkarken, orta boy filtre kahve fiyatı da 68 liradan 80 liraya, büyük boy ise 74 liradan 90 liraya yükseldi.

Americano'nun fiyatları ise küçük boyda 64 liradan 75 liraya, orta boyda 73 liradan 85 liraya ve büyük boyda 81 liradan 95 liraya çıktı.

Küçük boy Mocha fiyatları da 94 liradan 115 liraya, büyük boy Mocha fiyatları ise 121 liradan 140 liraya çıktı.

BOYKOTLAR ETKİLİ OLDU, GELİRİ DÜŞTÜ

srail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle protesto ve boykot kampanyalarıyla karşı karşıya kalan şirketlerden biri olan Starbucks'ın geliri ocak-mart döneminde azaldı.

Mali takvimde 31 Mart 2024'te sona eren üç aylık dönemi ikinci çeyrek olarak kabul eden ABD'li kahve zinciri Starbucks, bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin gelirleri ocak-mart döneminde yıllık bazda yüzde 2 azalışla yaklaşık 8,6 milyar dolara geriledi. Piyasa beklentileri şirketin bu dönemde 9,1 milyar dolar gelir sağlaması yönündeydi.

Bu dönemde artış göstermesi beklenen Starbucks'ın aynı mağaza satışları da yüzde 4 azalışla 2020 sonundan bu yana ilk düşüşünü kaydetti. Starbucks mağazalarının trafiği de yüzde 6 azaldı.

Şirketin geçen senenin ocak-mart döneminde 79 sent olan hisse başına karı, bu yılın aynı döneminde 68 sente indi. Şirketin hisse başına 79 sent kazanç getirmesi bekleniyordu.

Starbucks'ın Üst Yöneticisi (CEO) Laxman Narasimhan, şirketin bilançosunun açıklanmasının ardından düzenlediği yatırımcı telekonferansında, "Bu çeyrekteki performansımız hayal kırıklığı yarattı ve beklentilerimizi karşılamadı" değerlendirmesinde bulundu.