ABD'de gündem yargılandığı mahkemede suçlu bulunarak Amerikan tarihine geçen Donald Trump... 

ABD'de ilk kez başkanlık yapmış biri mahkeme nezdinde suçlu bulunurken, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Trump ülkede tartışılmaya devam ediyor. 

Trump ile cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen ve Trump'ın kendisine "sus payı" verdiği ortaya çıkan eski yetişkin film yıldızı Stormy Daniels mahkemenin kararı sonrasında ilk kez konuştu. 

Daniels, Trump'ın bir an önce hapse atılması gerektiğini söylerken Trump'ı da bir çocuğa benzetti. 45 yaşındaki Daniels, Trump'ın hapis ve kamu hizmeti cezası alması gerektiğini söylerken, "Jürinin Trump'ı bu kadar çabuk suçlu bulması karşısında şok oldum. Trump, gerçeklikten tamamen kopuk" dedi. 

"ÖLÜM TEHDİTLERİ BİTMEYECEK"

Mirror'a konuşan Daniels, "Bence hapse mahkum edilmeli ve daha az şanslı olanlar için çalışarak ya da bir kadın sığınma evinde gönüllü kum torbası olarak kamu hizmeti yapmalı. Her zaman kötü adam olduğunuzu hissediyorsunuz, sadece bu standartta olmasanız bile. Mahkemede olmak, jüri üyelerinin size bakması çok korkutucuydu, ancak mahkemede ortaya çıkmak isteyen şeylerin ortaya çıkmasından ve dediğim gibi, tüm zaman boyunca doğruyu söylediğimi kanıtlamaktan memnunum. Benim için bitmedi. Benim için asla bitmeyecek. Trump suçlu olabilir ama ben hala bu mirasla yaşamak zorundayım" ifadesini kullandı.

İlk kez İngiliz medyasına konuşan Daniels, "Trump'ın destekçilerinin ölüm tehditlerinden asla kurtulamayacağım gibi hissediyorum. Trump'ın davasında konuştuğumdan beri saklanıyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığı tarafından yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmıştı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Yaklaşık 6 hafta boyunca New York’ta yargılandığı "sus payı" davasında Trump, hakkındaki 34 suçlamanın hepsinden jüri tarafından suçlu bulunmuştu. Aleyhinde devam eden 3 ayrı davada Trump, "gizli belgeleri saklamak", "seçim sonuçlarına müdahale etmeye çalışmak" ve Georgia eyaletinde süren "seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmak" suçlamalarıyla yargılanıyor.