Sunny Gill Singh, hapishanelerde çalışırken öğrendiği becerileri futbol sahasında kontrolü sağlamak için kullanıyor. Cezaevi görevlisi Gill, Crystal Palace ile Luton arasında oynanacak Premier Lig karşılaşmasında görev alarak İngiltere'de üst düzey bir maçta hakemlik yapan ilk Güney Asyalı İngiliz olacak.

Gill, 2022'ye kadar Feltham Cezaevi ve Genç Suçlular Kurumu'nda çalıştı ve halen cezaevi hizmetinde ara sıra vardiyalı olarak görev yapıyor.

Oyuncuları yönetmeyi biraz daha kolay buluyorum! Ancak her zaman baskı var ve farklı pozisyonlarda her zaman bir fikri olacak 22 çift göz var. Bir hapishanede, insanlar sinirlendiğinde ve hayal kırıklığına uğradığında onlarla nasıl konuşacağınızı bilmeniz gerekir. Oyuncular da işler istedikleri gibi gitmediğinde aynı şeyi yaparlar. Kararınızı onlara hemen kabul ettirmelisiniz. Biraz sevimli olmalısınız.

"3. DÜNYA SAVAŞI GİBİYDİ"

Gill, 17 yaşında Pazar Ligi maçlarında hakemlik yapmaya başladığında bunun çok daha zor olduğunu söylüyor:

"Oyuncular Cumartesi gecesinden yarı sarhoş bir şekilde gelirlerdi. Her zaman sizden daha çok şey bildiklerini düşünürlerdi. Verdiğiniz her karar 3. Dünya Savaşı gibiydi. Maç başına 25 sterlin ya da her neyse, bundan zevk bile almadım ve bu beni soğuttu. Hiç ırkçı yorumlarla karşılaşmadım ama neredeyse birkaç kavgaya karışıyordum. Ve oyunda beyaz olmayan biri olarak, bir hata yaptığınızda insanların yüzünüzü hatırlaması daha kolay oluyor."

BABALARININ YOLUNDAN...

Gill ve üst düzey bir yardımcı hakem olan kardeşi Bhupindere, babaları Jarnail Singh mükemmel bir rol model oldu.

Babaları Jarnail Singh, 2004-2010 yılları arasında 150 EFL maçında görev alarak, bir İngiliz ligi maçında hakemlik yapan tek türbanlı kişi olma ünvanına sahip.

39 yaşındaki Gill şunları, babasının kariyeriyle ilgili şu sözleri sarf etti:

Babamla birlikte gittiğim ilk maç, onun dördüncü hakem olduğu Arsenal - Everton maçıydı. Babamı Match of the Day'de görmeye ve okulda onun hakkında konuşmaya alışmıştım.

Gill, hızlı yükselişinin ardından ilk kez BBC'deki programa çıkacak.

Nisan 2021'de, kendisi ve Bhups, Nottingham Forest'ın Bristol City'yi ziyaretinde dördüncü hakem ve kardeşi de yardımcı hakem olarak aynı Championship maçında görev yapan ilk Güney Asyalılar oldular.

Ardından Kasım 2023'te Gill, Huddersfield - Watford maçını yöneterek babasından sonra bir Championship maçını yöneten ilk Güney Asyalı oldu.

ASYA KAPSAYICILIK STRATEJİSİ

O ve kardeşi, FA'in üç yıllık eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık planı olan İlerlemenin Peşinde'den ve özel Asya Kapsayıcılık Stratejisi'nden yararlandı.

2019 yılında FA, Asya kökenli daha fazla oyuncu, antrenör, hakem ve personeli futbolu seçtikleri kariyer yolu haline getirmeye teşvik ederek Asya topluluklarının yetersiz temsilini ele almayı amaçlayan beş ayaklı bir plan olan Asya Kapsayıcılık Stratejisini başlattı.

Şimdi FA ve hakemlik kurumu PGMOL, üst düzey maç görevlileri arasında daha fazla çeşitlilik yaratmak için yeni Core X programı aracılığıyla birlikte çalışırken, ayrı bir girişim de yetersiz temsil edilen geçmişlerden 1.000 hakemi daha işe almayı hedefliyor.