16 Haziran 2022’deki seçimle, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) başına geçmişti Mehmet Büyükekşi... 22 Haziran 2023’te bir kez daha aynı koltuğa, kimilerine göre seçim, kimilerine göre atamayla oturdu. Ve Türk futbolundaki tartışmalar kavgaya, krizler kaosa dönüştü.

Süper Kupa skandalı, Atatürk’ü pazarlık malzemesi yapan Büyükekşi’nin sonunu hazırladı...

KİMSE MEMNUN DEĞİLDİ

  • Hakem hataları, artarak ve tüm kulüpleri etkileyerek devam etti. Elektronik atamalar ve VAR müdahaleleri bile sorgulanır hale geldi.
  • Kulüplerin ekonomik sorunlarına çare bulunamadı.
  • Futbol sürekli krizler, kavgalar ve kaoslar ile anılmaya başlandı. Son olarak bir Süper Lig maçında bir başkan, bir hakeme yumruk attı.
  • Alt liglerden üst liglere kadar birkaçı dışında tüm kulüpler, mevcut TFF yönetiminden memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

SİYASET DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Ve son olarak... Türkiye için sembol bir yıl olan 2023’te, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin 100. yılında, Türk halkına başkaldıran, batı işbirlikçisi, ‘kırımızı çizgi’ Atatürk düşmanı bir halkın topraklarında, göğüslerinde Ay-Yıldız taşıyan iki takımın maça çıkarma çabaları, Türk spor tarihine kara bir leke olarak geçecekken iki büyük kulübün duruşuyla engellendi.

Suudi Arabistan’da yaşanan gelişmelerin ardından siyasi erkin Mehmet Büyükekşi’den desteğini çektiği ve görevini bırakmasını istediği ileri sürüldü.

ANITKABİR'E GİTMİYORLARDI

Süper Kupa maçının iptali, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkileri de zedeleyebilir.

Türkiye’ye diplomatik ziyaretlerinde Ulu Önder’in yattığı Anıtkabir’e gitmeyi reddeden ülkelerden biri olan Suudiler’in Atatürk konusundaki ısrarcı tutumu, Galatasaray ile Fenerbahçe’nin duruşu ve  Süper Kupa maçının iptalinin iki ülke ilişkilerini nasıl etkileyeceği merak konusu.