Süper Kupa maçının Riyad’da oynanmamasının ardından akıllara gelen sorulardan biri de şimdi ne olacak?

Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Kupası galibi Fenerbahçe’nin karşı karşıya gelmesi gereken eski adıyla Cumhurbaşkanlığı Kupası, yeni adıyla Süper Kupa maçının yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor.

TFF ve kulüplerin ortak açıklamasında finalin ileri bir tarihe ertelendiğini belirtildi. Fakat yeni yıl ile birlikte iki kulüp de yoğun bir fikstüre girecek. Ertelenen 16. hafta maçları ocak ayındaki boşluğa sıkıştırıldı.

Galatasaray’ın şubat ayında, Fenerbahçe’nin ise mart ayında Avrupa maçları olacak. Turu geçmeleri halinde maç sayısı artacak. Süper Kupa finalinin şampiyonluk yarışının kızıştığı, Türkiye Kupası maçlarının olduğu mart-nisan aylarında oynanması da zor.

Üstelik 2024, Avrupa Şampiyonası yılı ve turnuva başlangıcı olan 14 Haziran’dan önce milli futbolcuların hazırlık etabına girmesi adına liglerin 19 Mayıs’ta bitirilmesi gerekiyor.

Her şey bir yana, Atatürk adına yapılan duruşun simgeleşmesi adına Süper Kupa’nın iki kulübe eşit olarak pay edilmesi talebi de gündemde. TFF’yi zor bir seçim bekliyor. 

UNUTULMAZ YARIM KUPA

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 1958’de oynanan Başbakanlık Kupası maçı 1-1 bitti, kazanan çıkmadı. Takım kaptanlarının önerisiyle kupa ikiye bölündü. Bu yarım kupa, her iki kulübün müzesinde halen sergilenmekte.