Kuğulu Park’ta yaşayan kuğuların arasına kavga ettikleri gerekçesiyle Çankaya Belediyesi tarafından tel örgü çekildi. Sürekli birbirlerine zarar veren iki erkek kuğu, aralarına çekilen tel örgüye ayrıldı.

Tel örgünün iki farklı tarafında olmalarına rağmen sürekli karşı karşıya gelen kuğular, parka gelen ziyaretçilerin dikkatini çekti. Bazı ziyaretçiler kuğuların birbirleriyle bakıştığı anları fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşırken, tel örgünün kaldırılmasını talep etti.

"SEVENLERİ AYIRMAK GİBİ BİR DURUM YOK"

Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Zeynep Özen, "Son yıllarda iyi bakım ve beslemeden dolayı buradaki yumurtlama sayısı arttı ve kuğuların sayısı da arttı. Yavruları olan kuğular ile burada daim olan kuğuları ayırmak için teller çektik. Çünkü annelik ve babalık içgüdüleri çok fazla, bu yüzden yavrularını korumak için çok fazla saldırganlaşıyorlar. Yıllarca burada birlikte yaşadıkları kuğulara ve hatta kendi yavrularını bile bir önceki sene doğurdukları yavrulardan korumak adına saldırgan oluyorlar. Birbirlerine zarar vermesinler diye tellerle birlikte bir çevreleme yaptık. Bu konu sosyal medyada paylaşıldı. Çift olan beyaz kuğularımız ile tekli olan erkek beyaz kuğularımızı ayırdık çünkü onlar birbirlerine zarar veriyordu. Uygun olan diğer park alanlarında kuğular için yeni yuvalar yapılmakta. Aslında hepsi alan kavgası yapıyor. Zaten çift olan kuğuları bir araya getiriyoruz. Tek olan kuğuları ayırıyoruz. Sevenleri ayırmak gibi bir durum yok" dedi. 

Kuğulu Park’ta görevli Erkan Yıldırım da bazı kuğuların birbirlerine zarar verdiğini belirterek, "Kuğuları ayırmamızdan temel sebeplerden birisi yavrulama dönemlerinde yavruları herhangi bir saldırıya karşı korumak. Bazı bölümlerde ise kuğular birbirleriyle kavga ettiği için kendilerine zarar vermesinler diye tel örgü çektik. Tel örgü önünde sanki konuşuyormuş gibi yapıyorlar ama yan yana geldiklerinde birbirlerine zarar verdikleri için onları ayırdık" ifadelerini kullandı.