Suriye’nin başkenti Şam’da İran Büyükelçiliği’nin bulunduğu bölgeye hava saldırısı düzenlendi.

İran medyası saldırının İsrail tarafından düzenlendiğini yazdı. Saldırıda İran'ın Şam Büyükelçisi'nin konutunun ve diplomatik misyonunun bulunduğu binanın hedef alındığını ifade edildi.

Saldırıda binanın büyük ölçüde yıkıldığını ve komşu binaların da hasar gördüğü belirtildi. 

Saldırıda İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi de dahil olduğu 7 kişinin öldürüldü.

Zahidi'nin bir dönem Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Suriye ve Lübnan sorumlusu olarak görev yaptığı belirtildi.

DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN AÇIKLAMA

Daha sonra Devrim Muhafızları Ordusu yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına İsrail tarafından füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin ise Hüseyin Emanullahi, Mehdi Celaleti, Muhsin Sadakat, Ali Aga Babayi ve Ali Salihi Ruzbehani olduğu açıklandı.

"TAHRAN'IN YANITI SERT OLACAK"

İran'ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasını F-35 savaş uçaklarından fırlatılan 6 füzeyle hedef aldığını belirtti.

Saldırıda diplomatlar ve askeri danışmanların da aralarında olduğu en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Ekberi, hayatını kaybedenlerin kesin sayısı ve isimlerinin enkaz kaldırma çalışmalarının ardından açıklanacağını ifade etti.

İranlı Büyükelçi, Tahran’ın saldırıya "hızlı, doğrudan ve sert" şekilde karşılık vereceğini sözlerine ekledi.

"SEFİL BAŞARISIZLIĞIN GÖSTERGESİ"

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, saldırıya uğrayan yerleşkeyi ziyaret etti ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı telefonla aradı.

Burada basına açıklama yapan Suriyeli Bakan, "Masumların ölümüne neden olan bu terör saldırısını şiddetli şeklinde kınıyoruz. Suriye, İran'ın yanında durmaya devam edecektir. İsrail'in bu saldırısı Gazze'de Filistin halkına karşı yürüttüğü savaşta yaşadığı sefil başarısızlığın bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

ABD: TANSİYONUN YÜKSELMESİNDEN ENDİŞE DUYARIZ

Beyaz Saray da saldırıdan haberdar olduklarını ve araştırma yaptıklarını açıkladı.

Daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluğuna düzenlediği belirtilen saldırıyı teyit ya da inkar etmezken, "Spesifik olarak bu saldırıya ilişkin yorum yapmayacağım çünkü bir sonuca ulaşabilmek için (bölgedeki ülkelerden) daha fazla bilgi edinmemiz lazım. Genel bir prensip olarak biz elbette bölgede tansiyonun yükselmesinden endişe duyarız" dedi.

İSRAİL ALARMA GEÇTİ

İsrail resmi olarak açıklama yapmazken Tel Aviv yönetiminin diplomatik misyonlarında alarm durumuna geçtiği bildirildi.

İsrail basınında güvenlik makamlarının, İran'ın suikasta İsrail'in dünya genelindeki diplomatik misyonlarına saldırarak karşılık verebileceğini değerlendirdiği aktarıldı.

İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Suriye'de zaman zaman İran destekli gruplara ve Suriye ordusuna ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

MUHAMMED RIZA ZAHİDİ KİMDİR?

Zahidi, 2 Kasım 1960 yılında İran’ın İsfahan kentinde dünyaya geldi.

Devrim Muhafızları'na 1980 yılında katılan Zahidi, İran-Irak savaşında saha komutanlığı yaptı.

Zahidi, 1986-1991 yılları arasında İmam Hüseyin 14. Tümen Komutanlığı yaptıktan sonra 1995 yılında kısa süreliğine Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini üstlendi.

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini 2005-2008 yılları arasında sürdüren Zahidi, 2008-2016 yılları arasında Kudüs Gücü’nde faaliyet gösterdi ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye ve Lübnan’da görev yapan komutanıydı.

Zahidi 2016-2019 yılları arasında ise Devrim Muhafızları Operasyonlar Komutan Yardımcılığı görevinde bulundu.

İran medyasında yayınlanan görüntülerde, Zahidi’nin ABD’nin Uluslararası Bağdat Havaalanı yakınındaki saldırısında öldürülen Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutan General Kasım Süleymani ve aynı gücün hali hazırdaki komutanı İsmail Kaani başta olmak üzere İran’ın üst düzey komutanları ile farklı tarihlerde yayınlamış fotoğraflarına yer verildi.