İspanya Süper Kupası yarı finali öncesinde, Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer için yapılan bir dakikalık saygı duruşu, Suudi Arabistan'daki taraftarlar tarafından yuhalandı.

Real Madrid ve Atletico Madrid arasındaki derbi Riyad'daki Al-Awwal Stadyumu'nda oynandı ve Real, normal süresi 3-3 biten maçın uzatmalarında attığı iki golle 5-3 kazandı.

Başlama vuruşundan önce iki takım, bu hafta başında 78 yaşında hayatını kaybeden Beckenbauer'i onurlandırmak için orta çemberin etrafında sıralandı. Ancak sözde sessizlik, seyircilerin alayları ve ıslıklarıyla bozuldu ve stat ses sisteminden de bir müzik çalındı.

Oyuncular, televizyondan izleyen ve tepkilerini sosyal medyada dile getiren taraftarlar gibi, bu saygısızlık karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Birçok kişi maç İspanya'da oynansaydı böyle bir şeyin yaşanmayacağına dikkat çekerken, akıllara kısa süre önce Fenerbahçe ve Galasaray arasında Riyad'da oynanması planlanan Süper Kupa maçı geldi.

İki ezeli rakip, Suudi yetkililerin Atatürk ve Cumhuriyet temalı materyallere el koymaya çalışması nedeniyle maça çıkmama kararı almış ve mücadele ertelenmişti.

ISLIKLAMAK 'GELENEK'MİŞ!

Ancak ıslıkların Beckenbauer ile bir ilgisi olmadığı, Suudi Arabistan'da kültürel bir gelenek olduğu iddia edildi.

İspanyol yayın kuruluşu Cadena SER yerel bir gazetecinin şu sözlerini aktardı:

Bunun Beckenbauer ile bir ilgisi yok, daha kültürel bir mesele. Bu Suudi Arabistan'da bir gelenek ya da görenek. Burada bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak hoş karşılanmaz.

Bu durum internetteki olumsuz yorum selini durdurmazken, bir Atletico'lu taraftarın, "Saygısızlık. LaLiga para için haysiyetini sattı. Neden İspanya'da oynamıyorsunuz?" paylaşımı binlerce beğeni aldı.

FORMATI DEĞİŞTİRMİŞLERDİ

İspanya Süper Kupası 2019-20 sezonunda Suudi Arabistan'a taşındığında dört takımlı bir formata dönüştü.

Covid-19 pandemisi sırasında 2020-21'de İspanya'ya dönmeden önce o yıl Cidde'de sahnelendi. Turnuva son üç sezondur Riyad'da düzenleniyor.

ARDA 112'DE GİRDİ

Atletico'yu yenerek finale yükselen Real Madrid, Barcelona-Osasuna maçının  galibiyle şampiyonluk mücadelesi verecek.

Öte yandan, milli futbolcumuz Arda Güler, Atletico Madrid maçının 112. dakikasında oyuna dahil oldu.