Suudi Arabistan, piyasada süregelen zayıflık nedeniyle şubat ayı için ana Asya pazarı da dahil olmak üzere tüm bölgelerdeki alıcılar için temel ham petrol fiyatlarını düşürecek.

Devlet üreticisi Saudi Aramco, Asya'ya ihraç ettiği petrolün gösterge fiyatını 2 dolar üzerinde varil başına 1,50 dolara indirdi. Bu indirim, piyasada tahmin edilen varil başına 1,25 dolarlık indirim beklentilerini aştı.

Aramco ayrıca Kuzeybatı Avrupa, Akdeniz ve Kuzey Amerika'ya şubat teslim tüm fiyatları düşürdü.

HENÜZ ARZ KESİNTİSİ YAŞANMADI

Küresel ham petrol fiyatları 2020'den bu yana ilk kez 2023'te geriledi. Piyasa şu ana kadar İsrail-Hamas savaşı ve Orta Doğu'da derinleşen kargaşaya dair endişelerden etkilenmedi. Husilerin Kızıldeniz'den geçen ticari gemilere yönelik saldırıları da henüz arz kesintilerine yol açmadı.

Petrol tüketimi genellikle şubat ve mart aylarında azalır ve rafineriler bu dönemi bazı tesisleri periyodik bakım yapmak amacıyla kapatır.

OPEC+ grubunun üretim kesintileri, durgun bir ekonominin küresel talebi azaltacağı endişesiyle ülkelerin petrol rezervi biriktirmesini önlemeyi de amaçlıyor. Suudi Arabistan, ilk çeyrekte ve muhtemelen daha uzun bir süre boyunca günde 2 milyon varillik gönüllü kesintilerle yükün büyük kısmını üstleniyor.

Aynı zamanda, ABD de dahil olmak üzere güçlü küresel arz, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC + grubunu üretim kesintilerini bu yıla kadar uzatmaya zorlayan bir arz fazlası olasılığını artırıyor.