Teknoloji dünyasında yapay zekâ ve robotlar konusunda hızla ilerleme kaydedilirken Suudi Arabistan da bu gelişmelere kayıtsız kalmadı.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen bir etkinlikte robot bir çift tanıtılmış, ancak erkek robotun sunucuyu taciz eder gibi elini hareket ettirmesi olay olmuştu. Şimdi de ülke kadın robotuyla gündemde...

Riyad merkezli QSS AI & Robots firmasının CEO'su Elie Metri, Sara'nın seks veya politika hakkındaki konuşmaları reddetmeye programlandığını söyledi. Ülkede her iki konuyu da açıkça tartışmak şeriat kanunlarına göre Suudi kadınlar için yasa dışı.

Metri, "Sara kendisinin bir kadın olduğunu biliyor, 25 yaşında, 1,62 boyunda ve Suudi kıyafetleri giyiyor. Nazik olmalı, politikadan konuşmamalı, seksten konuşmamalı çünkü Suudi Arabistan'dayız. Bu konulara girmemeli."

Son yıllarda Suudi toplumunu modernleştirme girişimleri olmasına rağmen, Suudi Arabistan'ın hukuk sistemi şeriat hukukuna dayanıyor.

Kadınlar hâlâ siyasi aktivizm nedeniyle cezalandırılabiliyor ve cinsiyet ve cinsellik hakkında da tartışmaları yasak.

Geleneksel Suudi abayasını giyen Sara, Suudi Arabistan'da ve muhtemelen Orta Doğu'da tasarlanıp üretilen ilk insansı robot. Kendisi hem Arapça hem de İngilizce konuşuyor.

Metri, Sara'nın şirketin kendi dil öğrenme modelini kullandığını söyledi: "Başkalarının kütüphanelerine güvenmiyoruz, ChatGPT'ye bile güvenmiyoruz" dedi.

Metri, Sara'nın çeşitli teknoloji fuarlarında göründükten sonra ilgi çektiğini ve Suudi Arabistan'ın robotik ve yapay zekâ alanındaki ilerlemelerini etkili bir şekilde öne çıkardığını söyledi.

ERKEK ROBOTUN TACİZİ GÜNDEM OLMUŞTU

Ülkenin diğer robotu Muhammed ise tanıtımı sırasında talihsiz bir an yaşadı ve görüntüleri tüm dünyada viral oldu. Videoda robotun, Al Arabiya muhabirinin poposuna dokuduğu görüldü. 

Sosyal medyada kullanıcılar, robotu muhabire uygunsuz bir şekilde dokunmakla suçladı.

Ancak Metri, robotu savunarak, "İnsanlar konuşurken ellerimizi hareket ettiririz, biz manken değiliz ve bir robot için de aynı şey geçerli" dedi. Ayrıca, robotun konuşurken elini ve parmaklarını hafifçe hareket ettirdiğini ve muhabirin Muhammed'e çok yakın durması nedeniyle ceketine hafifçe dokunduğunu söyledi.

CEO, "Cinsel saldırı, elin bir kadının ceketine dokunmasından tamamen farklıdır" dedi.