Yapay zekanın kullanım alanları her geçen gün genişlerken, şirketlerin ve ülkelerin ilgisi de artıyor.

Suudi Arabistan hükümeti  40 milyar dolar değerinde yapay zekaya yatırım yapmayı planlıyor.

Ekonomiyi petrolden uzaklaştırmaya yönelik  Vizyon 2030 projesini hayata geçiren Suudiler'in  900 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan Kamu Yatırım Fonu (PIF), Silikon Vadisi'nin önde gelen risk sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz ve fonun diğer olası finansörleri ile potansiyel bir ortaklığı tartışıyor . 

Andreessen Horowitz ve PIF yöneticisi Yasir Al-Rumayyan, enerji kaynakları ve finansman kapasitesine atıfta bulunarak, Suudi Arabistan’ı ABD dışındaki yapay zeka faaliyetleri için potansiyel bir merkez olarak göstermişti.

Al-Rumayyan, Suudi Arabistan’ın yapay zeka projelerini hayata geçirmek için ‘siyasi irade’ye ve teknolojinin gelişimini desteklemek için kullanabileceği bol miktarda fona sahip olduğunu belirtmişti.

New York Times'a konuşan kaynakla , Suudi Arabistan'ın yeni yatırım hamlesinin muhtemelen bu yılın ikinci yarısında başlayacağını ve diğer küresel risk sermayesi firmalarının da fona katılabileceğini söyledi.  

Yapay zeka geliştirme maliyetleri oldukça yüksek olduğu için yapay zeka endüstrisi nakit para arayışında.

ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI'nın Sam Altman, iddialara göre çip üretimini hızlandırmak için 7 trilyon dolar toplamak istiyor ve bu kaynağı da petrol zengini Suudi Arabistan üzerinden karşılamaya çalışıyor. 

Suudi Arabistan'ın önceki yatırımları arasında 3.5 milyar dolar değerinde Uber ve beklentileri karşılayamayan 45 milyar dolar değerinde Softbank bulunuyor.

Ülke aynı zamanda ekonomisini çeşitlendirmek için spora milyarlarca dolar akıttı.