Her gittiği şehirde belediye başkanı adayı gibi konuşan, başarılarıyla övünen dünya liderimiz yerel seçimi tek adam seçimi haline getirmeyi başardı yine. O meydanlarda destan yazarken ‘ortadaki başarıyı’ özetleyecek bir örnek buldum.

Önce sorular...

Johnny Depp durup dururken Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile neden kanka oldu? Ne oldu da Hollywood ve yıldızları aniden Arap hayranı kesildi? Suudiler ABD ile neden milyarlarca dolarlık askeri anlaşma imzalıyor?

Diyeceksiniz ki ne alaka?

Anlatayım.

2 Ekim 2018... Suudi mualif gazeteci Cemal Kaşıkçı Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülüp yok edildi.

23 Ekim... Erdoğan Kaşıkçı’nın katledilmesiyle ilgili tüm ayrıntıları açıkladı.

24 Ekim... Washington Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olan 21 Suudi yetkilinin vizelerini iptal etti.  Dışişleri Bakanı Pompeo ‘bu daha ilk adım’ dedi.

1 Aralık... Suudi Arabistan 15 milyar dolarlık füze savunma sistemi için ABD ile anlaştı!

3 Aralık... Erdoğan Suudi yönetimine seslenerek “Kaşıkçı’nın cesedi nerededir? Bunu 20 kişilik ekibiniz biliyor. Hiç sağa sola kıvırmayın” dedi.

14 Aralık... Erdoğan cinayetle ilgili ilk kez doğrudan Prens Salman’ın adını verdi.

17 Aralık... ABD Kaşıkçı cinayetinden ötürü Prens Salman hakkında kınama kararını ve o güne değin sır gibi saklanan, Yemen savaşında Suudi Arabistan’a verdiği havada uçak yakıtı desteğinin faturasını açıkladı: 311 milyon dolar!

Mayıs 2019... Suudi Arabistan sanıklar hakkında göstermelik dava açtı. 5 kişiye idam cezası verildi. Prens tarafından saraya çağrılan Kaşıkçı Ailesi idam cezası alanları affetti!

Nisan 2020... Türkiye’de Kaşıkçı davası başladı. Suudi’ler Türk ürünlerine boykot uyguladı. Vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin, gayrimenkul almayın dedi. Covid-19 salgınında yasakladıkları Hac ziyaretini ise Türkiye dahil dört ülke dışında tüm ziyaretçilere yeniden açtı.

Haziran 2020... Good Films Collective, Kaşıkçı suikastini konu alan bir film çekme kararını ve filmin adını açıkladı: İnfaz! Şirket daha önce Johnny Depp’in başrolde olduğu ve Amerikalı rapçi Wallace’in öldürülmesini konu alan City of Lies gibi ses getiren suç vakalarıyla ilgili birçok film üretmişti.

Aralık 2020... The Dissident (Muhalif) adlı belgesel Suudi Arabistan’ın engellemelerine rağmen gösterime girdi. Konu Kaşıkçı cinayetiydi. Belgesel, platformlarda en çok izlenen film oldu.

Eylül 2021... Erdoğan’ın ‘Nas var’ demesiyle faizler indi ekonomi şinanay oldu. Tam bu sırada  BAE Veliaht Prensi aniden(!) Ankara’ya geldi.

Nisan 2022... Türk adaleti Kaşıkçı cinayeti davasını kapatıp dosyayı Suudi Arabistan’a verdi!

28 Nisan 2022... Erdoğan 4.5 yıl aradan sonra Suudi Arabistan’a gitti.

Haziran 2022... Prens Selman Ankara’ya geldi, Erdoğan “Kardeşim” diye karşıladı.

Kasım 2022... Suudi Arabistan’ın Türkiye Merkez Bankası ile 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması yapmak üzere olduğu açıklandı.

Mayıs 2023... Suudi Arabistan Kızıldeniz Film Festivali ile kesenin ağzını açarak ne kadar film festivali varsa hepsine rakip oldu. Kendi festivaliyle yetinmedi misal Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan ve başrolü Johnny Depp’in üstlendiği seksi sahneleri yüzünden büyük olasılıkla sansürlenip Suudi Arabistan’da yasaklı hale gelecek Jeanne du Barry filmine milyonlarca dolar yatırdı.

Suudiler sadece bu filme değil, onlarca başka yapıma dolar yağdırmaya başladı.

Olaylı boşanma davasında, kadın haklarını ihlal ettiği iddiaları ile hayli hırpalanan Depp, sık sık Suudi Arabistan’a gitti. Kızıldeniz Festivali’nde boy gösterdi, beleş tatiller yaptı. Bu arada Kaşıkçı olayında prestij kaybeden Veliaht Prens Salman ile kanka oldular, boy boy fotoğrafları çıktı.

Oscar’daki tokat olayından sonra Hollywood’da istenmeyen adam ilan edilen Will Smith mesela, Kızıldeniz Film Festivali’nden neşeli videolar paylaştı. Onun gibi onlarca yıldız ‘Arapların sıfırlanan prestijini kurtarma elçisi’ oldu.

İstanbul’un orta yerinde vahşice katledilen Cemal Kaşıkçı, bizim istihbaratın dinleyip seslerini kaydettiği infazcılar, bu infazın emrini veren ‘katil’ denilen Suudi sarayındakiler peki?

Oya gibi işlenen temizlik operasyonu ile ortadaki pislik buharlaştırıldı.

Sonuç? ABD savunma sanayi kazandı, Hollywood kazandı, Depp, Smith gibi ünlü yıldızlar hem para hem en kralından kanka kazandı.

Herkes kazanırken biz...

Bir zamanlar Körfez Savaşı’na verdiğimiz destek için söylenen ‘bir koyup üç almak’ hadisesinde olduğu gibi bırak bir koyup üç almayı, çırak çıkardı Araplar bizi... Bir naz bir eda ile  geliyor-gelmiyor lafları arasında 5 milyar dolarcık gönderdiler. Zengin müşteri tarifesinden ‘çok özel’ faizle Merkez Bankası’nda mevduat hesabı açtılar... Bir de lütfedip bizim çok kazandıran hacılarımız için yasağı kaldırdılar!

Başarı hikayesi adeta. Suudi destekli Hollywood film çekse kapalı gişe oynar.