İBB Meclisi ocak ayı oturumlarının son birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1.başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

Beşiktaş’ta İBB’ye ait 63 dönümlük boğaz manzaralı Swiss Otel arazisinin satışı için 2022 yılının mayıs ayında İBB Meclisi’nde bütün partilerin oybirliği ile alınan karara karşı oy kullanan ve bu nedenle CHP tarafından disipline sevk edilen meclis üyesi Mehmet Ali Tüy, dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Oturumu yöneten Okul’un gündem dışı konuşma başvurusu olmadığını ancak Mehmet Ali Tüy’ün bir açıklaması olacağını söyleyerek meclis üyesini kürsüye davet etti.

“VEDA KONUŞMASI OLACAK”

Meclis kürsüsüne gelen Tüy sözlerine “5. yılı doldururken ilk defa bu kürsüyü kullanma ihtiyacı hissettim. Sanırım da son kullanmam olacak. Bu konuşma aynı zamanda tüm arkadaşlarıma bir veda konuşması olacak” diyerek başladı. Tüy özetle şunları söyledi:

“Swiss otel meselesini hepiniz biliyorsunuz. Ben 2022’nin nisan ayında gündemi gördüm ve o günkü grup başkanvekilimiz Doğan Subaşı’na ‘oybirliği ile karar alınmış ise de ben Beşiktaş’ta 6 yıl başkan yardımcılığı yaptım, şu an orada meclis üyesiyim, bu otelin satışında kamu yararı görmüyorum, kamu zararı görüyorum’ dedim.

Kamu yararı olduğuna dair ikna edilirsem ret vermekten vazgeçerim dedim. 15 dakika sonra rapor gündemden çekildi. Mayıs ayında komisyona havale edildi. Haziran ayında gündeme geldiğinde Özgür Öz arkadaşım bana destek verdi. Ben de espri yaptım; ‘Özgür sen çok gençsin. Siyasi ikbalin var.

Ben siyasi ikbalimi de ayaklar altına alarak özelinde Beşiktaş’ın genelinde İstanbul’un tek taş pırlantası olan bu yerin satılmasına karşı çıkacağım. Başarılı olurum ya da olmamam.' Ama sonuçta yüce yargı, istinaf da dahil bizi haklı buldu.

Grup başkanvekilime şunu söylemek istiyorum; ‘haklılığımız yargı tescil etti, sizlerin de tescil etmesini istiyorum.’ Çünkü disiplinde ihraç dosyamız hala bekliyor.”

“EL KALDIR, EL İNDİR”

Tüy meclisteki karar alma süreçlerini de eleştirerek “5 yıl önce meclis üyesi olarak bu salona geldiğimde hem çok umutluydum, hem çok heyecanlanmıştım. Halka daha fazla hizmet edebileceğim inancıyla gelmiştim. Oysa ki yanıldım.

Burada tüm karar grup başkanları tarafından alınıyor. Meclis üyeleri etkisizleştirilmiş. El kaldır, el indir dışında 5 yılda hiçbir şey yapmadım, yapamadım. Bazı arkadaşlarımızın çabaları var tabi ki…” dedi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Tüy konuşmasının sonunda da Adıyamanlı olduğunu dile getirerek “Hemşerisi olmaktan gurur duyduğum AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’a  6 Şubat depremleri sonrasında kentte yaptıkları yardımlar için teşekkür ediyorum” dedi.

Tüy, “Türkiye’nin 100 yıllık Kürt sorununa kabul edin etmeyin başarılı olamadı ama ilk defa samimi olarak  yaklaşan sayın Recep Tayyip Erdoğan ve partisi olmuştur” dedi.

“PARTİMİZİ BAĞLAMIYOR”

CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı söz alarak bu konuşmanın meclis teamüllerine uygun olmadığını belirterek “Grup yönetimleri meclis öncesinde konuşur. Meclisin nasıl yürütüleceği konusunda karar alır. 5 yıldır meclis başkanısınız, 5 yıldır bunu yapıyorsunuz. İlk defa bugün böyle bir şey gördük. Önce önerge ve gündem dışı konuşma yok dediniz. Gündeme geçmeden önce de Mehmet Ali beye söz verdiniz. Mehmet Ali bey CHP’nin meclis üyesidir ama bugünkü konuşması grubumunuz bilgisi dahilinde değildir. Grubumunuz izni dahilinde değildir. Gündem dışı konuşma talebi bizden size gelmemiştir. Konuşma iznini kendi inisiyatifinizle verdiniz. Meclis başkanı olarak hakkınızdır. Ama kamuoyu tarafından şu bilinsin ki; Mehmet Ali beyin konuşmaları grubumuzu, partimizi değil şahsını bağlar” dedi.

Okul da uygun durumuna göre bütün meclis üyelerinin konuşabileceğini söyledi. 

NE OLMUŞTU?

İBB’ye ait olan Beşiktaş’taki Swiss Otel arazinin üst kullanım hakkı, 1989 yılında 43 yıllığına Özyeğin ailesine ait Anadolu Japan Turizm A.Ş'ye verildi. Kullanım süresi 2032 yılında sona erecek arazinin satışı, 2009 yılında eski İBB Başkanı Kadir Topbaş döneminde gündeme geldi.

İBB Meclisi’nde alınan karar ile 2010 yılında arazi, kullanım hakkını elinde bulunduran şirkete satıldı. Dönemin CHP'li Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar ve Hakkı Sağlam'ın açtığı dava sonucu rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle satış kararı, 2012 yılında İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. İptal kararına rağmen İBB, şirketten aldığı parayı geri ödemedi.

Bu nedenle arazinin tapusuna 1.2 milyar TL'lik ipotek konuldu. İpotekli arazinin satışı yeni İBB yönetimi döneminde de gündeme geldi. İBB Meclisi’nin 2022 yılı mayıs ayı oturumları sırasında satış kararına tartışmalı şekilde onay verildi.

AKP, MHP, CHP, İYİ Parti’nin grup olarak “evet” oyu kullandığı karara, 2 CHP’li ve 2 İYİ Partili meclis üyesi grup kararlarına aykırı oy kullanarak karşı çıktı. Karara karşı oy kullanan CHP’li İBB Meclis Üyeleri Özgür Öz ve Mehmet Ali Tüy dava da açtı.

Davaya bakan İstanbul 4. İdare Mahkemesi açıkça hukuka aykırı bulunan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara yol açabilecek nitelikte olduğu sonucuna varılan satış kararının teminat aranmaksızın  17 Şubat 2023 tarihinde oybirliği ile yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.