Hollywood'da tarihin en büyük skandalına imza atan yapımcı Harvey Weinstein'ın kötü şöhreti, sadece sinema endüstrisi ile sınırlı kalmadı ve "MeToo" hareketinin ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılmasına neden oldu.

Weinstein, şimdi yeni suçlamalarla gündemde. Manhattan savcıları çarşamba günü New York'taki bir hakime, Weinstein'a yönelik daha fazla cinsel taciz iddiasını değerlendirdiklerini ve tecavüz ve cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili planlanan duruşmasından önce yeni bir iddianame isteyebileceklerini söyledi.

Bölge savcı yardımcısı Nicole Blumberg, duruşma sırasında başka kişilerin de saldırı iddialarıyla öne çıktığını ve savcıların şu anda hangilerinin zaman aşımı kapsamına girdiğini değerlendirdiğini söyledi. Blumberg, Weinstein'ın New York'taki ilk duruşmasında öne çıkmaya hazır olmayan ancak artık ifade vermek isteyebilecek kurbanların olduğunu belirtti.

Blumberg, savcıların haziran ayı sonunda davanın gidişatı konusunda mahkemeye bilgi verme konusunda daha iyi bir konumda olacaklarını söyledi. Bir sonraki duruşma tarihi olarak 9 Temmuz belirlendi. 

Weinstein, eski başkan Donald Trump'ın yargılandığı ve ceza davasında jürinin müzakerelere başladığı aynı New York City adliyesinde hakim karşısına çıktı.

Weinstein, 2020'deki mahkumiyetinin nisan ayında reddedilmesinin ardından tecavüz suçlamalarıyla ilgili yeniden yargılanmayı bekliyor. 

Weinstein, oyuncu olmayı hedefleyen Jessica Mann'a ve eski televizyon ve film yapım asistanı Miriam Haley'e cinsel saldırıda bulunduğu için üçüncü dereceden tecavüzden suçlu bulundu. Ancak New York'un en yüksek mahkemesi, mahkûmiyet kararlarını kaldırdı.

Kötü şöhretli 72 yaşındaki yapımcı ise, tüm suçlamalara rağmen her türlü cinsel aktivitenin rızaya dayalı olduğunu savundu.