Mehmet Şimşek açıklanan enflasyonu yorumladı; “Ocak ayında aylık enflasyon geçici etkiler kaynaklı yükselerek yüzde 6.7 gerçekleşirken, yıllık enflasyon yüzde 64.9 oldu.”

Geçici etki dediği neydi? Yapılan zamlar kısa süre için miydi? Geri mi alınacaklar? Yoo! Laf olsun torba dolsun.

★★★

Devam etti; “Şubattan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz.”

Ben mutmain oldum. Yüzde 50 olsa bile düşmüş olacak enflasyon... Şükretmeyecek miyiz? Bırak şükretmeyi alkışlayan bile çıkacak.

Oysa fiyatlar düşmeyecek, sadece artış hızı yavaşlayacak. Haliyle bunu anlayacak insan sayısı çok fazla olmadığından meydanlar “enflasyonu düşürdük” diye inleyecek. Muzaffer komutan edası ile poz verilecek.

★★★

Sahi Mehmet Şimşek saf mı? İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verisine inanan yegane insan olmalı... Enflasyon verileri gerçek dışı açıklanırsa, diğer bütün veriler de yanlış çıkar. 

En basit kanıtı, İstatistik Kurumu yargı kararına rağmen “enflasyon sepeti” olarak bilinen “madde sepeti ve ortalama madde fiyatları” tablosunu 20 aydır açıklamıyor. Açıklayamıyor. Sizce neyi saklıyor?

★★★

Oysa öncesinde sepetteki 409 ürünün fiyatının ne kadar arttığı görülebiliyordu. Kontrol edilince foyaları ortaya çıkıyordu.

Bir bakıyoruz giyimde yıllık enflasyon yüzde 40’da kalmış. Nerede o kadarcık fiyat artışı varsa keşke bize de alsaymış.

Genci, yaşlısı, yandaşı, muhalifi herkes bu açıklananların gerçek olmadığını biliyor. Bundan daha trajik ne olabilir ki? Enflasyonla mücadele kapsamında millet topyekun sürünüyor!

Size yönetimin ne kadar kötü ve basiretsiz olduğu şöyle anlatayım....

Gıda fiyatları son bir yılda dünyada yüzde 10.40 azalırken, Türkiye’de yüzde 70’den fazla arttı.

Dünyada gıda fiyatları da ucuzlayınca bilumum tarım ürünü ve bakliyatta gümrük vergisini sıfıra indirdiler. Ucuza ithal edip piyasaya sürdüler. El alemin çiftçisine parayı elden verdiler. Yine de fiyat artışını engelleyemediler.

★★★

Engelleyemezler. Neden? 2024 Bütçe Kanunu görüşmeleri sonucu bütçe açığı 2 trilyon 655 milyar lira olarak belirlendi. 2023 yılında neydi? Tam 659 milyar lira... Yani 4 kat artacak. Anlamı ne? Para basılacak.

Enflasyondaki hedef bizi dolar kurunun sabit tutulmasına getiriyor. Dolara bağlı bir enflasyon demek, artmaması için kurları yapay olarak düşük tutacaksın demek... Bunu defalarca yaşadık zaten...

★★★

Veriler İstatistik Kurumu’nun elinde... Ne kadar enflasyon istediğini söyle
onu açıklasınlar işte...

İyi de bu durum ne kadar sürdürülebilir? Yarattığı ihracat azalması, ithalat artması ne kadar tolere edilebilir? En fazla birkaç ay daha Türkiye’nin mevcut borçlu haliyle... Zaten o bize yeter... Uzun yıllar boyunca seçim yok sonrasında... İster asar ister keser!