İstanbul Sarıyer'de, taksi şoförünü öldürüp aracını gasbettiği gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı adliyeye sevk edildi. 

Tarabya Mahallesi Postacı Halil Sokak'ta bindiği 34 TFY 89 plakalı ticari taksinin şoförü Yaşar Yankıyürek'i öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan İran uyruklu şüpheli Y.B.G'nin İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ndeki işlemleri tamamlandı. 

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Bu arada, şüphelinin olayın ardından gasbettiği takside polis ekiplerince yakalandığı anlar güvenlik kamerasınca kaydedildi. 

Görüntüde taksiyle ilerleyen şüphelinin trafiğin etkisiyle durduğu sırada, arkadan gelen polis ekiplerince araçtan indirilip gözaltına alınması yer alıyor. 

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

İran uyruklu Y.B.G.'nin poliste verdiği ifadesinde taksicinin kendisinden 200 dolar ücret talep ettiğini bu nedenle aralarında çıkan tartışmanın ardından olayı gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi. 

Sarıyer, Tarabya Mahallesi, Postacı Halil Sokak'ta bindiği 34 TFY 89 plakalı taksinin şoförü Yaşar Yanıkyürek'i öldüren İran uyruklu  Y.B.G'nin İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ndeki işlemleri tamamlandı. Şüphelinin Türkçe’yi güçlükle konuştuğu ve kendisini ifade etmekte zorlandığı belirtildi.

Poliste verdiği ifadesinde cinayeti itiraf eden şüphelinin, taksiden inmek istediğini söylediğinde şoförün kendisinden 200 dolar ücret istediğini bu nedenle aralarında tartışma çıktığını anlattığı kaydedildi. Şüphelinin kendisini sorgulayan polislere olayın ardından paniğe kapıldığını kaçmak için taksiciyi aşağı atarak direksiyona geçtiğini söylediği öğrenildi. Yetkililer şüphelinin taksiye nereden bindiğini tam olarak söylemediği, bunun tespit edilmesi için aracın GPS kayıtlarının incelemesinin sürdüğünü belirtti.

CİNAYET ANI KAYIT ALTINDA 

Öte yandan taksinin araç içi kamerasının da olayı saniye saniye görüntülediği öğrenildi. Görüntülerde şüpheli Y.B.G.’in direksiyondaki Yaşar Yanıkyürek’i onlarca defa bıçakladığı ardından otomobilden atarak direksiyona geçtiği anların görüldüğü belirtildi.

TUTUKLAMA TALEBİ 

Y.B.G. daha sonra 'Canavarca hisle adam öldürme' ve 'Yağma' suçlarından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. 


Yaşar Yanıkyürek

Taksi şoförü Yaşar Yanıkyürek, dün Tarabya Mahallesi Postacı Halil Sokak'ta aracında öldürüldükten sonra yola atılmıştı. Polis ekipleri, olayın ardından şüpheliyi gasbettiği takside yakalamış, araçta cinayette kullanıldığı değerlendirilen kesici alet de bulunmuştu. 

EMEKLİLİĞİNİ BEKLİYORDU

Taksici Yaşar Yanıkyürek'in cenazesi helallik için Dolapdere’de bulunan evinin önüne getirildi. Yanıkyürek'in eşi ve çocukları gözyaşı dökerek sinir krizi geçirdi. Yanıkyürek'in kayınbabası Yılmaz Demirci "Devamlı taksiyi bırakması gerektiğini söylüyordum. O da 'Bu yaştan sonra ne iş yapacağım’ diyordu. Oyalanıyordu. Emekli değildi, emekliliğini bekliyordu" dedi.

Yanıkyürek'in halası Fatma Yanıkyürek'in “Taksici içinde kötülük olanı nasıl bilsin? Yandık, yandık yandık… Ciğerimiz yanıyor. Çocuklar ekmek bekliyor. Biz taksiyi bırakmasını söylüyorduk, bir yeğenim daha taksici, ona da söylüyoruz" diye konuştu.

"ALTIN KALPLİ BİRİYDİ" 

2016 yılında Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan Süper Lig maçının ardından Vodafone Park yakınında gerçekleştirilen terör saldırısında şehit olan Kartal Yuvası mağazası çalışanı Tunç Uncu'nun annesi Kadriye Uncu, Yanıkyürek'in aile dostu ve komşusu olduğunu belirterek, “Yaşar benim oğlum gibiydi, evlat gibiydi. Bu aile bunları hak etmedi. Nasıl kazanacaklar ekmeklerini? Yaşar altın kalpli bir insandı. Bir anne, bir kardeş gibiydik. Kendimde değilim" dedi. 

"CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"

Yanıkyürek'in cenazesi, öğlen namazı vakti Yenişehir Çarşı Cami'de kılınacak namazın ardından Feriköy Mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine katılan ve emekli olunca taksisini Yanıkyürek'e devrettiğini söyleyen Murat Yavuz "Taksicilere artık kabin yapılması şart. Emekli olunca 2 ay önce arabayı Yaşar arkadaşıma devrettim. 15 yıl o arabada çalıştıktan sonra emekli oldum. Ben taksiciliği bırakıyorum. Yaşar arkadaşıma gel benim arabada çalış dedi.  Şimdi kendimi suçlu hissediyorum. Onu arabaya ben koyduğum için vicdan azabı çekmeye başladım. Hiçbirimizin can güvenli yok. Lütfen artık kabin yaptırın" dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da kabinli araç istediklerini söyledi.