Afganistan’da 34 vilayetten 31’inde kontrolü ele geçiren Taliban'ın başkent Kabil’e girmeye başlamasının ardından, kentte güç kullanmayacağını ve halkın zarar görmeyeceğini duyurmuştu.

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk başkenti terk etmeye başlarken, Taliban başkentte bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Afganistan hükümetinden ise konu hakkında henüz açıklama yapılmadı. Kabil çevresinde ara sıra silah sesleri duyulduğu bildirilirken, önemli bir çatışmanın yaşanmadığı aktarıldı. Taliban, Afganistan hükümetinin barışçıl bir şekilde teslim olmasını beklediğini aktardı.

"KABİL HAVAALANI'NA ATEŞ AÇILDI"

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği tarafından yapılan güvenlik uyarısında, “Kabil'deki güvenlik durumu, havalimanı da dahil olmak üzere hızla değişiyor. Havaalanının ateş açıldığına dair haberler var, bu nedenle ABD vatandaşlarına oldukları yerlere sığınmaları talimatını veriyoruz” denildi.

ABD’nin Kabil Büyükelçiliğinin geçtiğimiz saatlerde yayınladığı güvenlik uyarısına değinilerek, ABD Savunma Bakanlığının Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlamak ve devam eden tahliye operasyonlarına destek amacı ile bin asker daha göndereceği ve toplam asker sayısını 6 bine çıkaracağı aktarıldı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla basınına konuşan yetkili, Afganistan'daki toplam asker sayısını geçici olarak 6 bine çıkarılacağını ve söz konusu askerlerin 82. Hava İndirme Tümeni'nden gönderileceğini ifade etti.

NATO, Kabil Havaalanı'nda tüm ticari uçuşların askıya alındığını ve yalnızca askeri uçaklara izin verildiğini aktardı. Havaalanı, çok sayıda ülke tarafından vatandaşlarını, büyükelçilik çalışanlarını ve diplomatları tahliye etmek amacı ile kullanılıyor.

AFGANİSTAN'DA GEÇİŞ HÜKÜMETİ OLMAYACAĞI İDDİASI

Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali'nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklanmıştı. Taliban’dan iki yetkili ise Afganistan’da geçiş hükümeti olmayacağını ve tam bir yetki devrinin beklendiğini öne sürdü.

KABİL'DEN KAÇIS SÜRÜYOR

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk, başkenti terk etmeye başladı. Uzun araç kuyruklarının ulaştığı kentte trafik kilitlendi.AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI GANİ, TACİKİSTAN'A KAÇTI

Afganistan İçişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili , Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Tacikistan’a gitmek üzere başkent Kabil’den kaçtığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise, Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden ayrıldığına yönelik haberlerle ilgili güvenlik nedeni ile bilgi verilemeyeceğini ifade etti.

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah'ın da aralarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyetin Katar’ın başkenti Doha’da Taliban liderleriyle bir araya geleceği öğrenildi.

Görüşmede Afgan temsilciler ve Taliban liderlerinin güç değişimi sürecini değerlendirmesi bekleniyor. Öte yandan, yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre Doha’daki görüşmelere ABD’li yetkililer de katılacak.

ÜLKELER PERSONELLERİNİ TAHLİYE EDİYOR

ABD ve Almanya Kabil’de bulunan büyükelçiliklerini güvenlik gerekçesi ile havalimanına taşıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada, büyükelçiliğin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na taşındığını aktarırken, personelin tahliyesi için hazırlık yapıldığını ifade etti.

Maas, “Elçilik çalışanlarını, havalimanının askeri bölümüne taşıma kararı aldık. Çalışanlarımızın güvenli tahliyesi için gerekli önlemleri alacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Kabil Büyükelçilik çalışanlarının binadan ayrılarak havalimanına taşındıklarını açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde düzenlediği basın toplantısında, İsveç’in Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personeli yarına kadar tahliye edeceğini belirtti.

Suudi Arabistan basınında yer alan haberlerde, Suudi Arabistan’ın Afganistan’daki mevcut ve istikrarsız koşullar nedeniyle başkent Kabil’den diplomatik misyonunun üyelerini tahliye ettiği ifade edildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Kabil'deki büyükelçiliğin tüm üyelerinin tahliye edildiği ve evlerine güvenli bir şekilde döndükleri doğrulandı.

KANADA BÜYÜKELÇİLİK OPERASYONLARINI ASKIYA ALDI

Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kabil Büyükelçiliğindeki operasyonların askıya alındığı duyurularak, “Afganistan'daki durum hızla gelişiyor. Misyonumuzun emniyetini ve güvenliğini sağlama yeteneğimize ciddi zorluklar getiriyor" denildi.

"Kanada'nın Afganistan Büyükelçisi ile görüştükten sonra, Kabil'deki diplomatik operasyonlarımızı geçici olarak askıya alma kararı alındı" ifadeleri kullanılan açıklamada, "Kanada büyükelçiliği, Afganistan'daki güvenlik durumu, personelimiz için uygun hizmeti ve güvenliği garanti etmemize izin verir vermez faaliyetlerine devam edecektir" denildi.

[old_news_related_template title="Celalabad'ı alan Taliban Kabil'e girmeye başladı: Kimseyi öldürmek istemiyoruz" desc="Celalabad'ın düştüğü açıklanırken Taliban, Kabil'e girmeye başladı. ABD, Kabil'deki görevlileri tahliye etmeye öncelik verirken Taliban ise, 'Kimseyi incitmek istemiyoruz' açıklamasını yaptı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/08/15/iecrop/taliban-reutrs_16_9_1629001450.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/abdden-flas-afganistan-hamlesi-aske-sayisi-5-000e-cikti-6594071/"]

[old_news_related_template title="Afganistan lideri Eşref Gani'den Taliban'a gözdağı: Vatanı savunacağım" desc="Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban'ın ülkenin pek çok noktasında kontrolü ele geçirmesinin ardından ulusa seslendi. Gani, 'Vatanı savunmaya devam edeceğim. Uluslararası müttefiklerimiz ve siyasi liderlerle görüşmelerimiz sürüyor' dedi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/08/14/iecrop/esref-gani-reuters-2_16_9_1628940755.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/afganistan-lideri-esref-ganiden-talibana-gozdagi-vatani-savunacagim-6593007/"]

[old_news_related_template title="Taliban'ın Afganistan'da korkunç işkence yöntemleri uyguladığı ortaya çıktı" desc="NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından ülkede ilerleyişini sürdüren Taliban güçleri, ele geçirdikleri kentlerde halka korkunç işkence yöntemleri uyguluyor. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/08/14/iecrop/katran2_16_9_1628928174.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/talibanin-afganistanda-korkunc-iskence-yontemleri-uyguladigi-ortaya-cikti-6592470/"]