Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri Tunceli’de de hissedilmiş ve birçok yapı hasar görmüştü. Deprem öncesinde PTT Tunceli binasından alınan karot örneğinden, binanın olası depremlere karşı dayanıksız olduğu öğrenildi.

Ancak buna rağmen binanın boşaltılmamasına tepki gösteren Haber-Sen üyeleri, kent merkezinde basın açıklaması yaparak yetkililere seslendi.

“BELEDİYE GÜÇLENDİRME RUHSATI VERMEDİ”

Haber-Sen adına açıklama yapan İl Temsilcisi Songül Yıldız, 10 aydır boşaltılmayan binada çalışanların kaderine terk edildiğini belirterek şunları söyledi: 

"6 Şubat 2023 tarihinde 10 ilimizde büyük yıkıma neden olan ve on binlerce can kaybı yaşadığımız depremler sonrası hizmet verdiğimiz binalarımızın güvenli olmadığı hakkında Haber-Sen temsilciliği olarak basın açıklamaları yapmış, ancak gelinen aşamada 10 aydır can güvenliğinin olmadığı bu binalarda halen hizmet üretmeye devam etmekteyiz.

PTT Başmüdürlüğü'nce hazırlanan güçlendirme projesi Belediyesi tarafından ‘Binanızın ekonomik ömrünü tamamladığı için olası bir depremde can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile yıkmanız gerekmektedir’ denilerek güçlendirme ruhsatı verilmemiştir.

6 Şubat sonrası Tunceli PTT Başmüdürlüğü hizmet binası başta olmak üzere bağlı işyerlerinde (Tunceli, Çemişgezek, Mazgirt ve Pertek PTT) müdürlüklerinin hizmet verdiği binaların depreme dayanıklı olmadığı ve PTT Genel Müdürlüğü'nün vermiş olduğu ivedi boşaltma kararı sonrası, Başmüdürlüğümüz yetkili personellerince kiralanacak yerler bulunmuş ve Genel Müdürlük onayına sunulmuştur. Ancak onay depremden 5 ay sonra verilmiştir.

Oysa PTT Genel Müdürlüğü ilgi yazısı ile ‘boşaltılma kararı olan binaların en geç 3 ay içerisinde boşaltılması gerekmektedir' deyip bir yandan da keyfi uygulama yaparak, giden yazıları masa başında bekletmiş, hayatlarımızı riske atmış ve gereğini yapmamıştır.

Depremden 5 ay sonra gelen kiralama onayı ile kira sözleşmeleri yapılmış, kiralanan işyerlerine ise yaklaşık 3 aydır aylık 100 bin liraya yakın kira ödemektedir. Buradan soruyoruz, taşınmadığımız ve içi boş olan bu işyerlerine kira ödeyip can güvenliğimizin olmadığı ve boşaltılması kararı verilen bu binalarda neden hala durmaktayız”

“EMEKÇİNİN BURNU DAHİ KANASA SORUMLU GENEL MÜDÜRLÜKTÜR”

Yıldız açıklamasının devamında şunları kaydetti: 

“Yapım işlerinde koordinatör il olan Elazığ PTT Başmüdürlüğü'nün, aynı zamanda Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli ilinden sorumlu olduğu, bu illerde hemen hemen tüm PTT binalarının hasarlı olmasından kaynaklı tüm projelere zamanında yetişme şansının bulunmadığı ve sürecin daha da uzamasına neden olduğu bilinmektedir.

Projelendirmede özellikle depremden yoğun etkilenen illerin bağlı olduğu Elazığ PTT Başmüdürlüğüne teknik destek sunarak bu projelerin hazırlanması ve ihale edilme sürecini bir an önce tamamlamalıdır. Buradan basın aracılığıyla bu bilgiyi vermek sendikamızın temel görevidir.

Yönetenlere sesleniyoruz; 9 aydır boşaltılmayan bu binalarda çalışan emekçiler kaderine terk edilmiştir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz, tek bir emekçimizin burnu dahi kanasa bütün sorumluluk PTT Genel Müdürlüğü üzerinde olacaktır. Unutulmamalıdır ki deprem değil ihmal öldürür”