Astronomi dünyası 8 Nisan 2024'te Meksika'dan başlayıp Teksas üzerinden ilerleyerek Kanada'da sona erecek tam Güneş tutulmasına hazırlanıyor. Özellikle Amerika kıtası üzerinde görülecek tam ay tutulması öncesinde bilim insanları ve uzmanlar bazı konularda uyarıda bulundu. 

Bilim insanları, tam Güneş tutulması sırasında bazı hayvanların şaşırabileceğini ve "tuhaf davranışlar" sergileyebileceğini söyledi. 2017 yılında ABD'de en son görülen tam Güneş tutulması sırasında flamingoların yavrularını korumak için çember oluşturduğu, zürafaların dörtnala kendi etraflarında dolaştığı, büyük kuş sürülerinin ağaçlara tünediklerini ve Galapagos kaplumbağalarının da çiftleştiği hatırlatıldı.

Cornell Üniversitesi Ornitoloji  Laboratuvarı'nda görevli bilim insanı Andrew Farnsworth, "Hayvanlar bu tür doğa olaylarında ne yapacaklarını bilemiyorlar çünkü biyolojik olarak buna adapte değiller. Güneş tutulmaları yaygın değil ama nadir de değil ve biz insanlar bunların ne zaman yaşanabileceğini bilebiliyoruz. Fakat ömrü kısa olan hayvanların astronomiyi takip etmeleri beklenen bir durum değil" ifadesini kullandı.

ABD medyasına konuşan ve 2017 yılındaki Güneş tutulmasına keçi çiftliğinde denk gelen Allison O'Neill, "Keçilerin hâl ve hareketleri çok net bir şekilde değişti. Çok ses çıkarıyor ve hareketlilerdi fakat Güneş tutulması başlayınca hepsi bir anda sustu ve durdu. Öyle ki bizim dikkatimiz bile onlara kaydı. Fakat Güneş tutulması bitince normal yaşantılarrına geri döndüler" dedi.

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi'nde karşılaştırmalı anatomi dalında profesör olarak kariyerine devam eden bilim insanı Adam Hartstone-Rose ise 2017'de yaklaşık 150 saniye süren doğa olayı sırasında hayvanat bahçesinde çok ciddi bir değişim olduğunu hatırlattı. Bu yıl Fort Worth Hayvanat Bahçesi'nde maymunları inceleyeceğini söyleyen Hartstone-Rose, "Onlar cinsel yönden çok güçlü hayvanlar. Stresli olduklarında cinsel ilişkiye giriyorlar. Onların Güneş tutulması sırasında cinsel ilişkiye girip girmeyeceklerrini merak ediyorum" dedi.

Öte yandan bilim insanları evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması gerektiğini söylerken, evcil hayvanların sahiplerinin hareketlerinden daha fazla etkilenebileceğini dile getirdi.